Středoevropští prezidenti jsou pro diverzifikaci zdrojů energie
Prezidenti zemí visegrádské čtyřky, Rakouska a Slovinska se na summitu v Praze shodli na nutnosti diverzifikace energetických zdrojů a cest.
Po dvoudenním jednání to uvedli ve společném prohlášení. Mělo by se podle nich urychlit plánování a výstavba hlavních projektů energetické infrastruktury včetně severojižního plynárenského propojení. Zabývali se také dopravním spojením, včetně možnosti výstavby kanálu Dunaj-Odra-Labe.
Každý z přítomných prezidentů podle české hlavy státu Miloše Zemana přispěl do diskuse svým dílem. "Věčným tématem je mimo jiné spojení Prahy přes České Budějovice s Lincem, Brna s Vídní, dopravní spojení směrem na polské hranice a dále na Wroclaw (Vratislav)," uvedl na dnešní tiskové konferenci k tématům týkajících se Česka.
Dále se podle Zemana diskutovalo například o možném prodloužení francouzských rychlíků TGV z Frankfurtu nad Mohanem do regionu střední Evropy. Zatím jsou ale podle něj takové úvahy v podobné fázi jako úvahy na vybudování vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe, o němž hovoří jako o svém snu.
Český prezident zopakoval, že se připravuje studie proveditelnosti kanálu a že pokládá za předčasné chtít nyní od ostatních prezidentů jasné vyjádření podpory. Poděkoval za ni ale svému polskému protějšku Bronislawu Komorowskému. Polský prezident poznamenal, že tento ambiciózní projekt vnímá zatím jako myšlenku, jako ideu. Polsko se podle něj na myšlence podílí revitalizací své říční plavby. Obecně hospodářské využití řek založené na zásadách udržitelného rozvoje podporuje.
Rakouský prezident Heinz Fischer uvedl, že si projekt po čtvrteční návštěvě výstavy dokáže lépe představit. Vodní cesty jsou podle něj důležitou součástí infrastruktury, ale konkrétní odpovědi bude podle něj možné dát až na základě konkrétních podkladů.
Prezidenti se dále bavili o propojení dopravní infrastruktury ve střední Evropě v severojižním směru. "Cílem je přitom podpořit ekonomický růst, a tím zvýšit podíl regionu na prosperitě a konkurenceschopnosti celé Evropy," stojí v prohlášení. Slovenský prezident Andrej Kiska na tiskové konferenci uvedl, že v dopravě toho středoevropský region musí od pádu železné opony ještě hodně dohánět, zejména z hlediska vzájemného spojení.
V diskuzích zmínil také nutnost vybudování obousměrných plynovodů na hranicích mezi Slovenskem, Maďarskem a Polskem. Připomněl, že Slovensko již spustilo reverzní konektor pro Ukrajinu, který může velmi ulehčit tamní energetickou situaci. Pochvaly za vybudování konektoru při hranicích s Maďarskem se pak Kiska dočkal od maďarského prezidenta Jánose Ádera. Pomůže podle něj větší energetické bezpečnosti.
Prezident Slovinska Borut Pahor v jednáních zdůraznil význam slovinského přístavu Koper pro středoevropský region. Dnes také ocenil, že bylo Slovinsko na schůzku V4 přizváno. Pro zemi je to podle něj důležité. Rozšíření tradičních setkání o dva prezidenty ocenil také Fischer, podle něhož se řada problémů nedá řešit jen v národním rámci a zároveň diskuze o nich na půdě osmadvacítky už nemůže být dostatečně podrobná.
Společná debata se dotkla i situace na Ukrajině a boje proti Islámskému státu, který podle prezidentů představuje vážnou hrozbu pro civilizovaný svět. Komorowski v souvislosti s krizí na Ukrajině vyjádřil přesvědčení, že protiruské sankce fungují a stojí se zamyslet nad tím, zda je dále posilovat. Současná míra sankcí by se podle něj mohla ukázat jako dostačující.