logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Holandský experiment se solárními panely na cyklostezce

V betonových blocích jsou zapuštěny solární křemíkové moduly, které kryje centimetr silná vrstva speciálního skla. Může výroba elektřiny "na ulici" vyplatit?

Reklama

Firma SolaRoad v obci Krommenie, asi 25 kilometrů severně od Amsterodamu, uvede 20. listopadu do provozu 70 metrů dlouhou cyklistickou stezku "vydlážděnou" solárními moduly. Odvážný a drahý experiment přišel na tři miliony eur (přibližně 80 miliónů Kč). Polovinu z toho poskytla vláda provincie Severní Holandsko, další peníze daly například organizace pro průmyslový výzkum TNO a stavitel silnic Ooms Civiel.

Postavit spolehlivou solární stezku není jednoduché.

Odborníci vyvinuli a vyrobili pravoúhlé moduly z betonu o rozměrech 3,5 x 2,5 metru. V nich jsou zapuštěny solární křemíkové moduly, které kryje centimetr silná vrstva speciálního skla. Moduly musejí zadržovat dešťovou vodu i sníh.
Pilotní projekt v Krommenie by měl také ukázat, do jaké míry účinnost panelů snižuje stín, který vrhají cyklisté a chodci. Je také otázka, jak dlouho vydrží nepoškozený povrch ze speciálního skla. Z laboratorních pokusů vyplynulo, že by měl odolat i tlaku velkého náklaďáku, ale je ohrožen i zespodu mohutnou silou kořenů stromů.
Další vážná otázka je, jestli se vůbec může výroba elektřiny "na ulici" vyplatit? Solární panely se musejí natočit ke Slunci ve vhodném úhlu, aby byly co nejúčinnější. Toho lze dosáhnout na střeše nebo na louce, ale na silnici jsou umístěny naplocho. Kromě toho, sluneční energii částečně zadržuje skleněný povrch, na kterém se ještě usazuje prach.

Šéf projektu Sten de Wit k tomu podotýká: "Počítáme s tím, že naše moduly na ulici budou vyrábět asi o 30 procent méně elektřiny, než kdyby byly na střeše. Náklady na solární cyklistickou stezku by se měly vrátit během 20 let, což je na hranici životnosti současných klasických solárních panelů. Pokud by se ale „silniční“ moduly vyráběly velkosériové, návratnost by se podle de Wita snížila na méně než 15 let."

Budou-li výsledky experimentu v Krommenie slibné, firma SolaRoad začne klást solární panely i na silnice. Elektřina z nich získávaná by dokonce měla pohánět projíždějící elektromobily a elektrokola. Ale to je opravdu hudba budoucnosti.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.