logo TZB-info

Reklama

Povinné štítkování elektrospotřebičů se od ledna 2015 rozšíří

Povinnost označovat elektrospotřebiče energetickým štítkem se od ledna 2015 rozšíří na odsavače par a elektrické i plynové trouby. Nově budou štítky při prodeji používat také internetoví obchodníci.

Reklama

Na tiskové konferenci to dnes uvedl generální ředitel Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů Radek Hacaperka. "Nejdůležitější změnou od 1. ledna 2015 je zavedení energetického štítkování u dalších spotřebičů, kterými jsou tentokráte odsavače par a elektrické i plynové trouby," řekl Hacaperka.

Povinnost označovat spotřebiče štítkem, který vyjadřuje energetickou náročnost jejich provozu, byla již dříve zavedena u dalších spotřebičů. V předchozích letech byla zavedena u chladniček, myček nádobí, praček, vinoték, klimatizátorů a sušiček prádla. Od letošního září platí pro vysavače.

"Druhou nejvýznamnější změnou od 1. ledna je zavedení povinného používání energetických štítků jako grafického souboru i při internetovém prodeji u všech zmíněných kategorií výrobků," poznamenal Hacaperka.

Zároveň připomněl, že od 1. července 2017 by se měl dále snížit maximální příkon vysavačů uváděných na evropský trh na 900 Wattů. Od letošního září se smějí vyrábět pouze vysavače s příkonem do 1600 W. Obchodníci s elektronikou v souvislosti s tím v létě avizovali zdražení vysavačů. Podle Hacaperky se snižování příkonu a zvyšování energetické účinnosti dotkne v příštích letech také dalších spotřebičů, konkrétně odsavačů par, elektrických a plynových trub a ohřívačů. Změny nesmí být na úkor funkčních vlastností spotřebičů.

Podle Juraje Krivošíka ze Střediska pro efektivní využívání energie provedlo pět nezávislých evropských zkušeben letos test 50 modelů praček. Výsledky ukázaly, že prodejci při prodeji ohledně klíčových parametrů, jako jsou třída energetické účinnosti a spotřeba energie, zákazníky nepodvádějí.

"Testování ale zároveň ukázalo, že některé další údaje na výrobcích, na štítcích a v obchodech často chybějí nebo jsou neúplné," dodal. Chystají se podle něj proto testy dalších kategorií domácích spotřebičů.

Státní energetická inspekce zjistila v roce 2012 prohřešek u více než třetiny z celkem 341 kontrol zaměřených na dodržování označování spotřebičů energetickými štítky. Porušení spočívala v nesprávném umístění štítku, nesprávnosti údajů, použití jiného jazyka než češtiny. Loňská specifičtěji zaměřené kontrolní akce odhalila nedostatky v nadpoloviční většině obchodů, uvedl Antonín Český z inspekce. Letos se inspekce v kontrolách zaměřila na internetové prodejce, výsledky kontrol zatím nezveřejnila.

 
 

Reklama

ZOBRAZIT PLNOU VERZI
© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2020, všechna práva vyhrazena.