logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Topná sezona začala letos ve středočeských městech mírně později

Topná sezona začala letos ve středočeských městech mírně později než loni. Ceny tepla by se v příštím roce výrazně měnit neměly, letos zlevnilo teplo například v Benešově a Kutné Hoře.

Reklama

V Kutné Hoře bude cena klesat i příští rok. Teplo by nemělo zdražit ani v Rakovníku. K úsporám přispívá mimo jiné i modernizace technologií a využití obnovitelných zdrojů energie. ČTK to zjistila od vedení teplárenských společností. Ceny tepla pro příští rok budou některé podniky určovat až v listopadu.

Společnost Tepelná zásobování Rakovník letos zahájila topnou sezonu 24. září, což je o osm dní později oproti loňskému roku. "Zatím nemáme dost informací pro výpočet ceny tepla pro příští rok, nicméně téměř s jistotou předpokládám, že cena se zvyšovat nebude," řekl vedoucí obchodně-technického oddělení společnosti Aleš Hrnčál. Podle něj by mohla cena i mírfně klesnout, ale definitivně bude stanovena až v následujících týdnech. V Rakovníku je nyní cena tepla 653 koruny včetně DPH za jeden gigajoule.

Také v Kladně začala topná sezona o 11 dní později než minulý rok a ve stejný den jako v Rakovníku, tedy 24. září. Ceny tepla pro rok 2015 bude městské společnost TEPO určovat podle mluvčího magistrátu Viléma Frčka pravděpodobně v listopadu. Nyní v Kladně stojí jeden gigajoule tepla 543 koruny včetně DPH.

Ve stejnou dobu bude ceny stanovovat i mělnická elektrárna, jejíž součástí je i teplárna. V Mělníku není klasická topná sezona, ale každý zákazník si může začít topit ve chvíli, kdy sám chce. Na základě evidovaných odběrů ale mluvčí Skupiny ČEZ pro střední a západní Čechy Martin Sobotka popsal úvod topné sezony: "Samotný začátek byl poměrně brzo, ale teď odběry spíše klesají pod obvyklé průměrné hodnoty," uvedl.

V Kutné Hoře se od letošního září začalo vyrábět teplo ze slámy. Předtím byl tepelným zdrojem města zemní plyn, který nahradila modernizovaná a na zemním plynu nezávislá výroba tepla z biomasy. Kromě levnějšího tepla by mělo topení obnovitelným zdrojem šetřit životní prostředí a přinést obchodní příležitosti pro farmáře. Na provoz biomasového kotle se používá sláma. V případě jejího nedostatku se mohou plynové kotle znovu obnovit.

Pro dodávky tepla městu firma více než dva roky stavěla tříkilometrový horkovod za 60 milionů korun. Kutná Hora podepsala s novým dodavatelem tepla smlouvu na osm let v roce 2012, od té doby se cena tepla snižuje. Letos klesla o dvě procenta na 586 korun, příští rok by se měla pohybovat kolem 550 až 570 korun.

Cena tepla se letos snížila také například v Benešově. Lidé v Benešově platí 777 korun za gigajoule tepla včetně DPH a do roku 2016 by se cena tepla měla díky modernějším technologiím snížit pod 650 Kč. "Začali jsme jednat s ředitelem městských tepelných zařízení a rozhodli jsme se, že kotelnu v Pražské ulici předěláme z lehkého topného oleje na plynovou, protože lehký topný olej je snad nejdražší médium," uvedl starosta Jaroslav Hlavnička. Výběrové řízení na dodavatele kogenerační jednotky se ale podle něj zkomplikovalo kvůli tomu, že někdo zpochybnil zadávací dokumentaci. Tendr zřejmě skončí u antimonopolního úřadu.

Rekonstrukce se už letos v Benešově dočkala kotelna v Bezručově ulici, která přešla ze ztrátové páry na teplou vodu. Třetí zařízení, které je na sídlišti Spořilov, funguje už na zemní plyn delší dobu.

Příbramská radnice se soudí se společností Příbramská teplárenská, která je od 90. let v konkurzu. Město už vysoudilo budovy a nyní se spor vede o infrastrukturu, jako je potrubí, čerpadla a další zařízení, které podle vedení radnice nikdy nebyly právoplatně vloženy do teplárny. Současný stav je podle starosty Pavla Pikrta pro obyvatele města paradoxně příznivý, protože se díky němu v Příbrami daří držet nízkou cenu tepla. Když bude spor ukončen a teplárnu někdo koupí, cena podle Pikrta pravděpodobně poroste.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.