V Národním superpočítačovém centru IT4Innovations začne výstavba datového sálu
1.9.2014 bude v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations zahájena stavba non-IT infrastruktury datového sálu, ve kterém bude umístěn superpočítač. Pro stavbu byla vybrána společnost PRONIX.
První zářijový den bude v budově Národního superpočítačového centra IT4Innovations oficiálně spuštěna tzv. Stavba II, pro jejíž realizaci byla vybrána společnost PRONIX s.r.o. Stavba představuje kompletní vybudování non-IT technologií pro datový sál, ve kterém bude umístěn superpočítač.
„Vybudování non-IT technologií je posledním krokem před nákupem samotného superpočítače, který svým výkonem více než desetinásobně překročí výkon současného superpočítače Anselm. Kvalitní technologické zázemí přispěje k bezproblémovému chodu superpočítače a také k finančním úsporám, kterých můžeme díky inteligentním technologiím dosáhnout,“ vysvětluje ředitel superpočítačového centra Martin Palkovič.
Unikátní non-IT infrastruktura superpočítače zajistí provozní podmínky pro vysoké výpočetní výkony. Jedná se především o možnost přímého chlazení procesorů a pamětí superpočítače pomocí „teplé“ vody. Díky této koncepci bude možné razantně snížit náklady na elektrickou energii na výrobu chladu. Navržené řešení umožňuje rovněž využití odpadního tepla k vytápění budovy a k přípravě teplé užitkové vody. Pro standardní IT technologii bude rovněž využito chlazení prostřednictvím „studené“ vody a jednotek produkujících chlazený vzduch.
Pro realizaci stavby byla vybrána společnost PRONIX s.r.o., se kterou byla 13. srpna podepsána smlouva.
PRONIX připraví kromě chlazení i další potřebné technologie. Pro záložní zdroje s výkonem 2 500 kVA byla zvolena technologie dynamické UPS (DUPS). S využitím zálohy na hladině vysokého napětí bude docíleno minimálních ztrát v celém rozvodu napájení. Velké nároky superpočítače na kontinuitu provozu vyžadují topologii N+N, která znamená maximálně spolehlivé napájení celého systému. Autonomie datového centra je zajištěna palivovou nádrží o objemu 20 000 l, která umožňuje provoz při plném zatížení po dobu 40 hodin.Jako protipožární ochrana provozu datového sálu bude využit systém preventivního hašení se sníženým obsahem kyslíku ve vzduchu, který však nijak neomezuje přítomnost obsluhy.
Veškeré systémy budou neustále monitorovány a přehledně vizualizovány pro potřeby dohledu. V běžném provozu, ale i v případě poruchy či odstávky bude obsluha informována o aktuálním stavu všech komponent. Systémy automaticky upozorní na vzniklé alarmové stavy, na které může obsluha bezprostředně reagovat. Ze sledovaných hodnot bude možné hodnotit provozní náklady pro různá zatížení nebo roční období.
„Možnost podílet se na výstavbě Národního superpočítačového centra IT4Innovations považuji za velkou čest. Moderní technologie a způsoby řešení, které při realizaci použijeme, odpovídají významu této instituce. V následujícím období budeme dělat vše proto, abychom naše dobré jméno a prestiž celého projektu maximálně potvrdili“ uvedl ředitel společnosti PRONIX s.r.o. Krzysztof Górski.
Datový sál je součástí nové budovy IT4Innovations, která byla slavnostně otevřena 26.8.2014. Celkové náklady na stavbu představují téměř 250 milionů korun. 85 procent z této částky bylo získáno z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.
Národní superpočítačové centrum IT4Innovations realizuje výzkum zejména v oblastech superpočítání a vestavěných výpočetních systémů. Provozuje nejmodernější technologie a služby v této oblasti a zpřístupňuje je českým i zahraničním výzkumným týmům z akademické oblasti i průmyslu. Od svého počátku je součástí mezinárodní sítě superpočítačových center PRACE a členové jeho týmu jsou mezinárodně uznávanými odborníky. Partnery projektu jsou Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Ostravská univerzita, Slezská univerzita v Opavě, Ústav geoniky Akademie věd ČR a Vysoké učení technické v Brně. V současné době centrum provozuje superpočítač Anselm. Velký cluster, který bude uveden do provozu v roce 2015, se zařadí mezi sto největších superpočítačů na světě. Vybudování centra IT4Innovations je financováno prostřednictvím Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, 85% je financováno z prostředků Evropské unie a 15% ze státního rozpočtu České republiky.