logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

OTE: Dodavatele elektřiny změnilo za čtvrtletí 158.930 zákazníků

Dodavatele elektřiny změnilo v letošním prvním čtvrtletí 158.930 odběratelů. To je meziročně o téměř 38.000 více. U zemního plynu byl trend opačný.

Reklama


Kalkulátor cen energií, doporučuje ERÚ

Od ledna do března změnilo dodavatele 75.591 odběratelů, když ve stejném období loňského roku tak učinilo zhruba 100.000 klientů. Vyplývá to z údajů Operátora trhu s elektřinou (OTE).

Dodavatele energií v letošním prvním čtvrtletí zasáhly nízké ceny elektřiny i plynu, které výrazně klesly především kvůli teplému počasí. Ceny silové elektřiny, jejíž podíl na celkové ceně elektřiny je zhruba poloviční, na pražské energetické burze (PXE) byly koncem března nejníže od roku 2007, kdy byla burza otevřena. Proud by tak mohl opět zlevnit.

Analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka uvedl, že pokles ceny silové elektřiny je příznivý pro spotřebitele. Obchodníci pro své zákazníky na rok 2014 typicky nakupovali elektřinu za cenu kolem 39 EUR/MWh. To je zhruba o 15 procent dráž, než je současná cena elektřiny na rok 2015. Příznivý efekt tlumí výrazně slabší koruna kvůli intervenci České národní banky. I přesto to vypadá, že elektřina by i v příštím roce mohla zlevnit, míní Hatlapatka.

"Trh s energiemi v Česku směřuje k tomu, že počty změn dodavatele se spíše snižují. V současnosti významně ovlivňuje trh přechod zákazníků na termínované smlouvy, čímž klesá možnost změnit dodavatele okamžitě," uvedl jednatel Bohemia Energy Jiří Písařík.

Například firma Centropol Energy, která měla ke konci roku 356.000 klientů, za letošní 1. čtvrtletí získala více než 5000 nových zákazníků, uvedl obchodní ředitel a člen představenstva Centropol Energy Lukáš Pokrupa. Předpokládá, že nové zákazníky získá také v dalším období roku. Doplnil, že ceny elektřiny jsou i v prvním čtvrtletí na velmi nízké úrovni, což je způsobeno mnoha faktory, mezi které patří i výrazně mírná zima a s ní spojené nízké odběry.

Také společnost LAMA energy skokový růst zákazníků nečeká. "Určitý potenciál vidíme v bundlingu (svazkování) služeb s naším virtuálním operátorem LAMA mobile," uvedl mluvčí firmy Andrej Čírtek. Rozdělení na dominantní a alternativní dodavatele se podle něj pomalu stírá. I bývalí velcí hráči dnes totiž mají konkurenceschopné tarify. Dá se očekávat, že někteří menší dodavatelé budou postupně na prodej, míní Čírtek.

Bohemia Energy, jejíž počet zákazníků se loni zvýšil na 512.158, letos očekává stejné tempo růstu jako v předchozím roce. "Naším cílem je v letošním roce získat jeden milion zákazníků v plynu a elektřině dohromady. K tomu by nám měla pomoci i případná akvizice některého z našich konkurentů," uvedl Písařík. Dodal, že společnost zároveň zvažuje expanzi do zahraničí na nově liberalizované trhy s energiemi.

Generální ředitel firmy Lumius Miloň Vojnar poznamenal, že společnost i její odběratele trápí slabý kurz koruny, který obě komodity prodražuje. Podle něj se nyní do energetiky začíná vnášet více a více chaosu, nepřesností, regulace nejenom od českých politiků ale i z Bruselu a celá energetika se začíná ubírat nedobrým směrem. Alternativní dodavatelé konkurují největším hráčům jako jsou ČEZ, Pražská energetika nebo RWE.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.