logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Obnovitelné zdroje možná dál porostou, veto přehlasováno

Aliance pro energetickou soběstačnost komentuje rizika současné legislativy pro další rozvoj obnovitelných zdrojů a rozpor postupu současného vedení ERÚ s platnou legislativou.

Reklama

Poslanci ve středu 9. 5. 2012 přehlasovali prezidenta Klause, který dříve vetoval zákon o podporovaných zdrojích. Nová legislativa pro obnovitelné zdroje není ideální, ale její platnost alespoň zajistí další růst malých střešních slunečních elektráren i větrných, biomasových nebo bioplynových zdrojů. Dobrou zprávou je také to, že zákon začne podporovat „obnovitelné teplo.“ Pomůže tak rozšíření rychle rostoucích dřevin a podpoří české zemědělce. Pokud se podaří pomocí zákona naplnit závazky z Národního akčního plánu pro obnovitelné zdroje do roku 2020, pak Česko sníží dílem svou závislost na špinavých fosilních zdrojích. Přesto v zákoně zůstává několik problematických bodů, které mohou růst moderní energetiky ohrozit.

Právě solární elektrárny na střechách domů nebo továren v kombinaci s větrnou, či biomasovou energií mohou pomoci srazit českou závislost na dovozu paliv, snížit znečištění a zajistit rodinám vlastní nezávislý zdroj energie,“ říká Martin Sedlák, výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost. „Sluneční i větrná energetika budou do konce tohoto desetiletí ekonomicky výhodnější než elektřina z uhlí nebo atomu. Pokud je stát nebude blokovat, společnost na jejich růstu může jen vydělat,“ dodává Sedlák.

Rizika pro stabilní růst obnovitelných zdrojů však zůstávají uryta v samotném zákoně: nová legislativa nesmyslně zachovává podporu pro spoluspalování dřevní štěpky a hnědého uhlí v málo účinných elektrárnách ČEZ až do roku 2015. Spoluspalování však tlačí nahoru cenu štěpky pro drobné odběratele: rodiny i obecní a městské výtopny na biomasu. Dotace také získá spalování netříděného komunálního odpadu, kdy cenné suroviny skončí ve spalovnách a sníží se motivace třídit komunální odpad.

Naopak o podporu přišly takzvané ostrovní provozy: například solární elektrárny pokrývající celou spotřebu domu nebo malého podniku. Takové využití obnovitelných zdrojů je přitom ideálním způsob, neboť se čistá elektřina spotřebovává v místě svého vzniku a nepotřebuje přenosovou soustavu.

Zákonodárci by proto měli iniciovat změnu příslušných paragrafů a zákon vylepšit k lepšímu využití možností čisté energetiky

Samostatným problémem může být i obsazení státního úředního aparátu: předsedkyně Energetického regulačního úřadu oznámila, že od roku 2014 chce zastavit podporu pro čisté energetické zdroje. Přitom jí k tomu předchozí ani nově přijatá legislativa nedává pravomoci. Navíc své prohlášení opírá o chybný výklad zákona a Národního akčního plánu pro energii z OZE. Český závazek do roku 2020 je totiž 13,5 % všech obnovitelných zdrojů na hrubé konečné spotřebě energie v České republice (tedy součet spotřeby elektřiny, tepla a motorových biopaliv). Předsedkyně Vitásková argumentuje, že ve výrobě elektřiny bude splněn cíl 13,5 % podílu OZE. Podle Národního akčního plánu České republiky pro obnovitelné zdroje energie (NREAP) je však pro rok 2020 cílem podíl elektřiny z OZE 14,4 %.

Aliance pro energetickou soběstačnost ve spolupráci se sdružením Calla a Centrem pro dopravu a energetiku proto po sérii pochybení předsedkyně Vitáskové vyzvaly prezidenta, aby vedení Energetického regulačního úřadu vyměnil. Mimo zmíněné chyby ve výkladu legislativy jde dále například o porušení zákona č. 458/2000 Sb., který říká, že Energetický regulační úřad nesmí při výkonu své působnosti přijímat ani vyžadovat pokyny od prezidenta republiky“. Mediální vystoupení předsedkyně Vitáskové po schůzkách s Václavem Klausem budí podezření právě na rozpor s tímto požadavkem zákona.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.