Mezinárodní rok udržitelné energie pro všechny
Ve středu 8. února se Evropská unie připojila k Mezinárodnímu roku udržitelné energie pro všechny, který byl vyhlášen na Valném shromáždění OSN v září loňského roku.
Mezinárodní rok udržitelné energie pro všechny byl vyhlášen na základě rezoluce Valného shromáždění OSN č. 65/151, která dala generálnímu sekretáři OSN Pan Ki-moonovi za úkol "zvýšit povědomí o důležitosti řešení otázky energií", včetně přístupu k - a udržitelnosti - cenově dostupné energie a energetické účinnosti na místní, národní, regionální a mezinárodní úrovni.
Oficiálně byl zahájen 16. ledna na konferenci World Future Energy Summit pořádané v Abu Dhabi (Spojené arabské emiráty). Jednotlivé světadíly však organizují slavnostní zahájení individuálně: Asie 1. února v New Delhi (Indie), Evropa 8. února v Bruselu na půdě Evropského parlamentu, Afrika 20. února v Nairobi (Keňa) a Amerika v březnu (místo i termín bude upřesněno).
Nejvýznamnější akcí v rámci Roku bude Konference OSN o udržitelném rozvoji Rio+20 v Rio de Janeiro (Brazílie) ve dnech 20. až 22. června.
V rámci iniciativy Udržitelná energie pro všechny (Sustainable Energy for All) generální sekretář Pan Ki-moon definoval tři vzájemně provázané cíle, které je třeba splnit do roku 2030:
- Zajištění všeobecného přístupu k moderním energetickým službám.
- Celosvětové zdvojnásobení tempa zvyšování energetické efektivnosti.
- Zdvojnásobení podílu obnovitelných zdrojů energie v globálním energetickém mixu.
V současnosti každý pátý člověk nemá přístup k energetickým službám vůbec, přičemž další tři miliardy lidí jsou závislé na zastaralých fosilních zdrojích. V globalizované ekonomice to je nespravedlivé - a neudržitelné.