Podpora biometanu snížena
Poslanecká sněmovna minulý týden schválila senátní úpravy v zákoně o obnovitelných zdrojích. Podporu výkupu biometanu od výrobců snížila z původně navrhovaných 4000 Kč na 1700 Kč na MWh spalného tepla.
Senátní návrh i jeho schválení ve sněmovně reaguje na kritiku, která opakovaně zaznívala především ze strany Energetického regulačního úřadu. Podle něj by vysoká podpora tzv. biometanu mohla znamenat podobný nárůst složky ceny energie na podporu obnovitelných zdrojů jakou byla vysoká podpora pro elektřinu z fotovoltaických elektráren. Biometan je natolik vyčištěný bioplyn vyrobený v bioplynové stanici, že je ho možno dodávat do rozvodných sítí zemního plynu.
S omezením podpory biometanu lze souhlasit především z pohledu současných a budoucích provozovatelů bioplynových stanic. V nich se z cíleně pěstované biomasy jako je kukuřice, tráva, nebo i z vytříděné biosložky komunálního odpadu vyrábí bioplyn. Ten se následně používá jako palivo pro spalovací motor, který pomocí připojeného generátoru vyrábí elektřinu jako finální produkt procesu. Elektřina je přednostně spotřebována v místě výroby a přebytky jsou pak dodávány do sítě. Distribuční společnosti v daném regionu jsou pak povinny vykupovat nabídnutou elektřinu za stanovenou výkupní cenu. Ta je pro rok 2012 v rozmezí 3550–4120 Kč/MWh. Podrobněji v CENOVÉM ROZHODNUTÍ ERÚ č. 7/2011.
Pokud by zůstala původně navrhovaná vysoká výkupní cena biometanu mohlo by to mít negativní dopad na provozovatele bioplynových stanic především z pohledu deformace trhu se vstupní surovinou – biomasou. Obdobně jako dotace na výkup elektřiny vyrobené spoluspalováním biomasy ve velkých elektrárnách a teplárnách naprosto zdeformovalo trh se dřevěnou surovinou pro výrobu dřevní štěpky a pelet. Díky dotacím si mohou provozovatelé velkých zdrojů (především ČEZ) dovolit nabídnout výkup za cenu, která je pak pro drobné kotelny a výtopny likvidační.
Elektřina vyrobená z bioplynu má oproti elektřině z fotovoltaiky výhodu v tom, že její produkce je stabilní a do určité míry i regulovatelná. Výrobu lze tedy snižovat a zvyšovat velmi rychle podle okamžitého stavu elektrizační soustavy. Ale vzhledem k tomu, že instalovaný výkon připojených výroben elektřiny z bioplynu byl k 1.1.2012 jen 264 MW, což jen 1,3% z 20100 MW celkového instalovaného výkonu v ČR (údaj k 31.3.2011), není tento efekt prakticky významný. Hlavním omezením významnějšího nárůstu výroby bioplynu je neochota zemědělců uzavírat dlouhodobé kontrakty na dodávky vstupních surovin.
Vývoj instalovaného výkonu z bioplynu je zřejmý z následujícího grafu:
Zdroj: ERÚ