logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Teplárny chystají investice, ale chtějí rovnější podmínky na trhu

Teplárny zajišťující dálkové zásobování teplem chystají v příštích letech kvůli ekologickým opatřením investice do modernizace. Stát má vytvořit podmínky, které jim umožní určitou jistotu v podnikání.

Reklama


Na tiskové konferenci to dnes sdělil předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Mirek Topolánek. Uhelným teplárnám vadí například výjimka z ekologické daně u zemního plynu spotřebovaného v domovních kotelnách.

Podle Topolánka se v příštích letech do zdražování tepla bude promítat řada faktorů. Kromě zvýšení dolní sazby DPH z deseti na 14 procent a příští rok na 17,5 procenta a vyšších cen uhlí budou teplárny také muset od příštího roku kupovat emisní povolenky. Kvůli těžebním limitům uhlí musí teplárenské zdroje navíc investovat do změn palivové základny a do splnění přísnější emisních limitů. Negativní dopad těchto faktorů by měly podle tepláren alespoň snížit změny v daňové politice. "Přetrvává daňová a poplatková diskriminace ve prospěch lokální výroby tepla," řekl Topolánek.

Teplárny prosazovaly zrušení ekologické daně, kterou neplatí domovní kotelny za zemní plyn, premiér Petr Nečas to však loni odmítl. Chtějí tak alespoň, aby daň platily i domovní plynové kotelny. "Zrušení osvobození spotřeby zemního plynu v domácnostech a domovních kotelnách od ekologické daně by na základě dat ERÚ (Energetického regulačního úřadu) o spotřebě zemního plynu v domácnostech přineslo dodatečné daňové příjmy jedné miliardy korun ročně včetně DPH," uvedlo sdružení. Teplárnám se také nelíbí plánovaná daň na uhlí. Tvrdí, že při nákupu emisních povolenek budou tak za ekologické znečištění platit dvakrát.

Podle místopředsedy výkonné rady Teplárenského sdružení Tomáše Drápely by stát měl schválit Státní energetickou koncepci a promítnout její závěry do legislativy. Teplárny pak budou moci naplánovat svou budoucnost podle přepokládaných dodávek uhlí a dalších paliv.

"Teplárny jsou připraveny v příštích letech masivně investovat do modernizace. Těžko ale můžeme modernizovat, když nevíme, co budeme v našich kotlích pálit za deset let," řekl Drápela. Dálkové zásobování teplem je závislé na hnědém uhlí a jeden z hlavních problémů tepláren je rostoucí cena této komodity. Nyní se s těžebními firmami snaží dohodnout na nových kontraktech o dodávkách uhlí. Částečně se teplárny snaží uhlí nahradit například biomasou, chtějí proto podle Topolánka větší podporu přednostního využití biomasy v kombinované výrobě elektřiny a tepla.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.