logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Ceny tepla v hradeckém kraji patří díky uhlí k nejnižším v ČR

Průměrné ceny dálkového tepla v Královéhradeckém kraji patří k nejnižším v zemi. Je to dáno tím, že většina tepla je z uhlí, které je jedním z nejlevnějších druhů paliv.

Reklama


Ne všechny teplárny v regionu však mají s těžaři nasmlouvané dodávky uhlí pro další roky. Hrozící zdražení uhlí by mohlo vést i ke zdražení tepla v regionu. ČTK to řekl mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann.

Podle odhadů Teplárenského sdružení ČR je podíl uhlí na výrobě dálkového tepla v hradeckém kraji kolem 75 procent, což je asi 15 procentních bodů nad republikovým průměrem. Všechna tři největší města v kraji, Hradec Králové, Trutnov a Náchod, mají zásobování teplem z uhelného zdroje. Průměrná cena tepla v kraji se podle posledních dostupných údajů pohybovala loni na úrovni 430 korun za gigajoule (GJ) a po Pardubickém kraji byla druhá nejnižší v Česku. Republikový průměr byl 500 korun za GJ.

Největším dodavatelem tepla do stotisícového Hradce Králové jsou Elektrárny Opatovice (EOP). Podle hradeckého primátora a člena dozorčí rady EOP Zdeňka Finka EOP nyní řeší budoucí dodávky uhlí a jejich ceny. Mostečtí těžaři prý podle primátora opatovické elektrárně nabídli uhlí pro příští dlouholetý kontrakt za dvojnásobnou cenu. EOP proto hledá alternativy dodávek, a to z jiné těžební oblasti v Česku nebo z dolu v Německu. "Zatím mají dodávky (uhlí) zajištěny a příštího roku se to netýká," řekl ČTK dříve Fink.

Mostecké uhlí od společnosti Czech Coal spaluje i elektrárna v Poříčí u Trutnova ze skupiny ČEZ, která teplem zásobuje Trutnov a okolní města a obce. Ročně spálí kolem půl milionu tun uhlí. "Smlouva s Czech Coal je do konce roku 2012. Již nyní jsou vedena jednání o podmínkách dalšího pokračování smluvního vztahu, především jde o cenu, množství a délku trvání," uvedla pro ČTK regionální mluvčí firmy ČEZ Šárka Beránková.

Naopak teplárna firmy ČEZ v pátém největším městě kraje, Dvoře Králové nad Labem, má dodávky uhlí od Severočeských dolů zajištěné. "Smlouva se Severočeskými doly je do vyuhlení dolů," uvedla Beránková. Ceny uhlí pro Poříčí i Dvůr jsou podle ní předmětem obchodního tajemství a firma je zveřejňovat nebude. Za interní ČEZ považuje i kalkulace, jakou část ceny tepla tvoří náklady na uhlí.

Nízkosirnaté uhlí od Severočeských dolů nakupuje i teplárna v Náchodě, která majetkově patří do skupiny KA Contracting ČR. Dodávky má zajištěné do konce roku 2014. Od ledna 2015 teplárna kvůli novým emisním limitům nebude moci uhlí spalovat, a proto plánuje změnu paliva. Podle ředitele teplárny Jiřího Příhody má firma rozpracovaný projekt výstavby kotle na biomasu, zcela vyloučena není ani varianta kotle na zemní plyn. Firma má již vydané územní rozhodnutí na výstavbu zdroje na biomasu a má zažádáno o stavební povolení.

Podle Teplárenského sdružení by dosavadní průměrné nižší ceny dálkového tepla v hradeckém kraji nemusely trvat stále. "Při razantním růstu cen uhlí by se cena tepla z něj mohla zvednout o desítky procent a dostat se na úroveň cen při individuálním vytápění plynem," řekl Kaufmann.

Podíl ceny uhlí na konečné ceně tepla se podle něj aktuálně odhaduje na třetinu, zatímco u plynových zdrojů to je kolem 65 procent. "U uhlí jsou však vyšší provozní náklady. Do ceny tepla se promítnou i náklady na uhelnou skládku, vlečku či nákup vápence na odsíření. U plynu tyto náklady nejsou," upozornil Kaufmann. Právě plyn se po uhlí používá v hradeckém kraji pro vytápění nejvíce. Na třetím místě je biomasa.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.