logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Teplárny v Karlovarském kraji bez uhlí nezůstanou, bude ale dražší

Teplárny v Karlovarském kraji, které v kotlích spalují hnědé uhlí, mají pro topnou sezonu dodávky zajištěny. V současnosti ale firmy vyrábějící teplo jednají o cenách paliva pro příští rok.

Reklama


Výhradním dodavatelem je Sokolovská uhelná, ovšem její produkt teplárny nakupují přes velkosklady. Cenu, za niž nakupují, nechtějí s odvoláním na smlouvy zveřejňovat, v příštím roce bude ale patrně o několik procent vyšší, vyplynulo z jejich vyjádření.

Ostrovská teplárenská dodala loni odběratelům přibližně 323.000 gigajoulů tepelné energie, meziročně zhruba o 35.000 gigajoulů více. Zásobovala 293 odběratelů s 338 odběrními místy. Ročně v ní spálí zhruba 60.000 tun hnědého uhlí ze Sokolovska, které budou nakupovat také v příštích letech, uvedl generální ředitel Tibor Hrušovský. "Smlouva s dodavatelem je před podpisem, nakupujeme přes Holoubkův velkosklad. Dohoda bude na rok s pětiletou opcí," řekl ředitel.

Cena by proti loňsku zásadně narůst neměla a to má platit i pro průměrnou cenu za teplo, která byla letos asi 494 Kč/GJ s DPH. Hrušovský odhaduje nárůst zhruba o 1,5 procenta plus DPH. Předpokládá, že s dodávkami uhlí nebudou problémy díky dlouhodobé smlouvě ani v příštích letech. "Jak se bude ale situace vyvíjet cenově, lze jen těžko odhadovat. Letošní zima je každopádně bez problémů, na skládkách už máme dostatečnou zásobu paliva," konstatoval Hrušovský.

Společnost MH Energo provozující teplárnu ve Františkových Lázních ročně spálí mezi 20.000 až 25.000 tun hnědého uhlí. Přes velkosklad jí ho rovněž dodává Sokolovská uhelná. Františkolázeňská teplárna uzavírá roční smlouvy, není ale vyloučeno, že by přistoupila i na kontrakt dlouhodobý. Cena za uhlí se v příštím roce každopádně zvýší, zatím není jasné o kolik, uvedl ředitel teplárny Jan Hátle. "Od cen uhlí, ale také elektřiny nebo vody se budou pak odvíjet ceny tepla," podotkl Hátle.

Karlovarský kraj je v porovnání s většinou regionů v Česku odlišný v tom, že klasické teplárny na uhlí jsou tady jen dvě. Velkou část regionu teplem zásobují elektrárna společnosti ČEZ v Tisové na Sokolovsku (Sokolov, Habartov, Citice a další) nebo elektrárna Sokolovské uhelné (SU) ve Vřesové (Karlovy Vary či Nová Role). Tisovská elektrárna má dodávky paliva smluvně zajištěny od Sokolovské uhelné, patří mezi největší odběratele těžební firmy.

Těžaři, některé obce a ČEZ se na jaře dostali do sporu kvůli cenám za teplo z Tisové. Generální ředitel SU František Štěpánek tehdy uvedl, že ČEZ zneužívá monopolního postavení a cenově uhlí od SU diskriminuje. V roce 1999 dodávala SU Tisové uhlí za cenu 26,67 Kč/GJ, cena od té doby nestoupala, a pro letošek ČEZ navrhnul snížení ceny na 25,85 Kč/GJ tepla z uhlí. Cena tepla z Tisové ale vzrostla ze 116 Kč/GJ na letošních 309 Kč/GJ. SU kvůli tomu dokonce pohrozila ukončením dodávek pro Tisovou.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.