logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Teplárny a prodejci tepla v Jihomoravském kraji budou zdražovat

Teplárny a prodejci tepla v Jihomoravském kraji budou od příštího roku zdražovat. Minimálně o čtyři procenta v souladu se zvýšením DPH, které začne platit od ledna.

Reklama

Některé firmy ale připouštějí, že ceny porostou ještě více. Po čtyřech letech se bude zdražovat i v Brně, o deset procent. Vyplývá to z ankety ČTK.

V Brně ceny porostou nejen díky DPH. Na navýšení cen se podílejí dva vlivy. "Jedním z důvodů je pokračující trend růstu ceny zemního plynu, který tvoří 85 procent nákladů Tepláren Brno na nákup energií. I přes veškerá přijatá úsporná opatření na straně provozních nákladů společnosti nelze v plné míře kompenzovat růst nákladů na nákup zemního plynu," uvedl v tiskové zprávě mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Návrh na navýšení cen tepla o 30,30 korun za gigajoule bez DPH už podle Žáry vzala rada města na vědomí. Zvýšení DPH podle něj zvedne cenu o dalších 3,6 procenta.

Cena tepla z primární sítě bude nově 556,66 korun za gigajoule bez DPH (dosud byla 458 korun), cena tepla z vlastních výměníkových stanic a plynových kotelen bude 662,11 korun za gigajoule (dosud 550,50).

O více než čtyři procenta porostou ceny v Kyjově na Hodonínsku. Současná cena 580 korun za gigajoule (GJ) se zvýší na více než 600 korun. ČTK to řekl jednatel městské společnosti Teplo Kyjov s.r.o. Miroslav Tychtl. "Konečnou cenu zatím neznáme. Ještě o ní vyjednáváme s kyjovskou teplárnou," uvedl. Zvýšení cen se bude týkat asi 1800 kyjovských bytů a také škol a školek.

Zdražení plánují i v Břeclavi. Jednatel společnosti Teplo Břeclav, která zásobuje většinu bytů ve městě, Aleš Nešpor uvedl, že ceny zvednou pouze o čtyři procenta kvůli zvýšení DPH. Zatím firma kalkuluje u nejdražší varianty 639 korun za GJ. Většina tepláren v kraji vyrábí teplo ze zemního plynu, který je oproti uhlí dražší surovinou. "Ceny jsou tak vyšší i o dvě stě korun na gigajoule," uvedl Nešpor.

Uhlí v kraji částečně využívá k výrobě tepla hodonínská elektrárna ze skupiny ČEZ. Další blok provozu využívá biomasu. Dodavatelem hnědého uhlí je společnost Czech Coal. ČEZ má s dodavateli paliva uzavřeny dlouhodobé kontrakty, které garantují především stabilitu dodávky. "Sjednané cenové podmínky vzhledem k ujednání s dodavateli a konkurenci na trhu považujeme za součást našeho know-how. Ročně se spálí v Hodoníně zhruba 200.000 tun uhlí a 250.000 tun biomasy," uvedl Martin Schreier z ČEZ.

Prodej tepla koncovým zákazníkům zajišťuje v rámci Skupiny ČEZ společnost ČEZ Teplárenská, a. s. Působí v sedmi krajích ČR a teplem zásobuje cca 115.000 domácností. Její průměrná cena pro koncové odběratele v ČR za rok 2010 činila v případě uhelných zdrojů 385 korun za gigajoule bez DPH, v případě zemního plynu 524 korun za gigajoule.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.