logo TZB-info

Reklama

Od 1.1. se mění systém štítkování elektrospotřebičů

Od Nového roku se změní systém energetického štítkování domácích elektrospotřebičů, které budou nově označovány kategoriemi A+, A++ a A+++

Reklama

energetický štítek TZB-info
Nová podoba energetického štítku myčky na nádobí

Od Nového roku se změní systém energetického štítkování domácích elektrospotřebičů, které budou nově označovány kategoriemi A+, A++ a A+++. Informovala o tom mluvčí Ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková. Energetický štítek se používá pro domácí elektrospotřebiče jako jsou ledničky, pračky či myčky a vyjadřuje energetickou náročnost jejich provozu.

Písmena A až G určují poměr spotřeby daného spotřebiče ve srovnání s pevně danými parametry, výsledkem je koeficient energetické účinnosti, který se dělí do tříd podle písmen. "Technologický vývoj jde neustále kupředu a nedošlo k posunu energetických tříd, kategorie A přestala stačit a začalo se používat značení A+, A++ a A+++," vysvětlil příčinu změn Juraj Krivošík z konzultační společnosti SEVEn.

původní energetický štítek TZB-info
Starý energetický štítek

V průběhu příštího roku se spotřebitelé mohou setkávat s oběma variantami štítků a na konci roku 2011 již bude povinné používání nových, graficky i obsahově upravených štítků. U těch nových se změní vizuální podoba a také informační obsah. Veškeré informace jsou vyjádřeny piktogramy a jsou jazykově neutrální, což má zlepšit i jejich přítomnost v obchodech.

"Výrobci již delší dobu hodnocení A+, A++ a A+++ používají. Až nyní jsou ale tyto kategorie oficiálně součástí štítků a spotřebitel tak reálně vidí rozdíl mezi jednotlivými výrobky. Například u chladících zařízení se již nyní na trhu nesmí objevit kategorie B a horší, prodávat se tedy mohou pouze kategorie A, a i v té jsou velké rozdíly. Další rozdělení kategorie tak bylo nevyhnutelné," uvedl Martin Sailer, generální ředitel CECED CZ sdružující výrobce domácích spotřebičů. A+++ je označení pro energeticky nejúspornější výrobky.

Další legislativní novinkou je, že veškerá inzerce, která bude obsahovat informaci o ceně produktu, bude muset uvádět i jeho energetickou třídu.

Energetickými štítky se dnes označují chladící spotřebiče, myčky nádobí a pračky. Nově se rozrostla sekce chladících zařízení o domácí vinotéky a přenosné chladničky. "Ty mohou nést označení i B, C, někdy i D, záleží na použité technologii," uvedl Sailer. S energetickými štítky se spotřebitelé nově začnou setkávat i u televizorů. Do budoucna se do systému budou zařazovat i další výrobky, u kterých lze předpokládat vývoj v energetické náročnosti.

 
 

Reklama

ZOBRAZIT PLNOU VERZI
© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2020, všechna práva vyhrazena.