logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

ČKA pokračuje v boji za transparentnost veřejných zakázek a proti korupci

ČKA vyzvala většinu ministerstev, aby výběrová řízení v oblasti stavebnictví zadávaly transparentním způsobem a zamezily tak proinvestování peněz i případné korupci.

ČKA vyzvala většinu ministerstev, aby výběrová řízení v oblasti stavebnictví zadávaly transparentním způsobem a zamezily tak proinvestování peněz i případné korupci. Poukázala tak mimo jiné na skutečnost, že většina veřejných zakázek je zadávána na základě nejnižší nabídnuté ceny, což v mnoha případech vede k nekvalitním dodávkám. Výběrová řízení zadávaná na základě nejnižší ceny tak podle předsedy ČKA Jana Vrany vedou i k devastaci českých měst a obcí. Zároveň ČKA vyzvala partnery z Platformy pro transparentní veřejné zakázky, s níž spolupracovala v průběhu roku, aby neustávali v započaté práci, a napsala v tomto duchu dopis Westonu Stayceymu z Americké obchodní komory.

Většina oslovených ministerstev je připravena se transparentností zadávání veřejných zakázek zabývat. Ministerstvo financí hodlá i nadále zadávat většinu svých zakázek, především na nové zastupitelské úřady v zahraničí, vždy prostřednictvím architektonické soutěže. Správnost tohoto postupu dokazuje ostatně nedávno ukončená soutěž na českou ambasádu ve Washingtonu, při níž měla odborná porota možnost vybírat nejlepší návrh z více než 90 přihlášených prací. Také ministerstvo vnitra přislíbilo organizování architektonických soutěží.

Od loňského roku se Komora boji za transparentnost zadávání veřejných zakázek, spravedlivé soutěžení a potlačování korupce intenzivně věnuje. V České republice se utratí za veřejné zakázky téměř 600 miliard Kč a z toho je polovina vynaložena na zakázky na stavby. Veřejné zakázky jsou sice zadávány výběrovými řízeními v souladu se zákonem, ale není žádným tajemstvím, že u více než 70 % z nich je dopředu známo, kdo zakázku získá. Většina dobrých firem tak stojí mimo proces zadávání a k veřejným zakázkám se vůbec nedostanou. Ročně se rozhoduje o zakázkách na zhruba 1400 staveb, kolem tří čtvrtin výherců ale podle vyjádření místopředsedy ČKA Jana Sapáka nevzejde ze spravedlivé soutěže. Veřejnost má pak mnohdy pocit, že všechna výběrová řízení ve stavebnictví jsou zmanipulovaná. Své negativní zkušenosti se zadáváním zakázek přednesl na tiskové konferenci člen představenstva ČKA Vlado Milunić.

Problémem není jen plýtvání veřejnými penězi, ale také nedostatečné stanovení záměru, stavebního programu a poměru ceny a kvality. Veřejný investor může jen těžko hodnotit navrženou cenu za projekt, když přesně neví, co za ni získá. Jako jednu z možností, jak efektivně zadávat zakázky na projekty, doporučuje ČKA i nadále architektonickou soutěž. Je považována za spravedlivý proces rozdělování práce, protože přivádí za rovných podmínek na soutěžní pole větší množství soutěžících, kteří přinášejí dobré nápady. Architektonická soutěž by měla probíhat na všechny významnější veřejné stavby. Podle místopředsedy ČKA Jana Sapáka je považováno za optimální pořádání cca 60-120 soutěží ročně. Narozdíl od jiných typů zadání zakázky je architektonická soutěž po celou dobu kontrolovatelná a umožňuje kvalifikovaně a včas vybrat z většího množství návrhů nejvhodnější řešení stavby.

ČKA by se ráda stala jedním z hlavních iniciátorů změn v zadávání zakázek a byla tak partnerem vládě. I nadále bude komunikovat se státní správou, ministerstvy a dalšími institucemi a také s radami vysokých škol, které vkládají do stavebních investic přibližně 3 miliardy Kč ročně.

Markéta Pražanová
Tisková mluvčí České komory architektů


ČESKÁ KOMORA ARCHITEKTŮ
logo ČESKÁ KOMORA ARCHITEKTŮ

Česká komora architektů (ČKA) je stavovská profesní organizace. Byla zřízena zákonem č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, ve znění pozdějších předpisů, jako ...

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.