Domažlice nechtějí mít ve svém katastru žádné solární elektrárny
Domažlice nechtějí mít ve svém katastru žádné solární elektrárny. Radní se dohodli, že jejich výstavbu nebudou povolovat na žádné volné ploše, a to ani v průmyslových zónách. Výjimkou jsou panely na střechách obytných budov nebo výrobních hal pro potřeby lidí nebo firem. Řekl to místostarosta Pavel Wolf.
Investoři fotovoltaických zdrojů musejí ve všech městech a obcích požádat radnici o stanovisko, jinak nemohou stavět. A to i v případě, když chtějí budovat solární elektrárnu na soukromé nebo vlastní ploše. Domažlice podle Wolfa chtějí tímto krokem ovlivňovat tvář města.
"Solární panely nepatří na zem, zejména hrozné jsou na zemědělské půdě, která nám časem bude chybět," dodal. Na radnici poslední měsíce chodilo velké množství žádostí o kladná stanoviska ke stavbám. V Domažlicích zatím žádné velké zdroje elektřiny ze slunce nejsou, menší elektrárna je na území města pouze jediná, postavená před lety v průmyslové zóně v Cihlářské ulici. "Nebudeme s nimi souhlasit ani na plochách určených pro výrobu, a to ani v městské průmyslové zóně. Tam musí vzniknout továrny, které něco vyrobí a zaměstnají lidi, a ne elektrárna," uvedl Wolf.
Na industriální ploše města Domažlice je přitom ještě více než polovina nezastavěných pozemků. Radnice v Plzeňském kraji, které nemohou v krizi sehnat nové investory, často nabízejí plochy právě stavitelům větších solárních elektráren, kteří jim platí buď zajímavý roční nájem z pozemku, nebo procenta z prodeje elektřiny. K podobné strategii se uchýlily například Rokycany a Poběžovice.
Domažlicko bylo přitom v kraji "průkopníkem" ve stavbách velkých fotovoltaických elektrárnách na volných zemědělských plochách, podél hlavní silnice Plzeň - Domažlice stojí například u Holýšova a u Meclova. V poslední době ho ale předstihlo Tachovsko.