Centrální zásobování teplem začne v Bohumíně v polovině září
V Bohumíně bude v září dokončena stavba centrálního teplovodu. Přivaděč z Elektrárny Dětmarovice začne dodávat teplo a teplou vodu v polovině měsíce. Nahradí tak dosluhující plynové kotelny ve městě. Řekl to bohumínský starosta Petr Vícha. Díky přechodu na centrální zásobování ušetří lidé v Bohumíně zhruba pětinu nákladů na vytápění. Teplovod bude zásobovat město nejméně 20 let, za jeho stavbu zaplatila společnost ČEZ půl miliardy korun.
Do poloviny září by měly skončit poslední dvě etapy výstavby včetně terénních úprav a výsadby zeleně. V současné době se ještě buduje jižní tepelná větev a upravují se městské domovní kotelny. Výsledně bude teplo do Bohumína proudit zhruba 20 kilometry potrubí, z toho polovina vede do centra.
Teplo budou centrálně odebírat především domy a byty patřící městu; letos se napojí zhruba 2760 bytů, což je téměř 90 procent plánovaných připojení. Centrální dodávky tepla budou směřovat také do škol, kulturních zařízení a dalších městských objektů. "Napojeny budou ale také například domy patřící bytovým družstvům," dodal starosta. Zkušební topná sezona v Bohumíně potrvá do příštího roku.
Zhruba pětinovou úsporu za vytápění a teplou vodu podle Víchy pocítí i obyvatelé téměř stovky vzdálenějších bytů, které na nový teplovod napojeny nejsou. "Centrálním dodavatelem tepla bude městská společnost BM servis, která pro ně stanoví jednotnou cenu, rovněž o zhruba 20 procent nižší než doposud," vysvětlil starosta.
Lidé bydlící v městském bytě o rozloze zhruba 63 metrů čtverečních letos platili zálohy za teplo a teplou užitkovou vodu kolem 1500 korun. Centrálním zásobováním ušetří měsíčně 300 Kč. Ve větším bytě o rozloze kolem 95 metrů čtverečních, kde doposud platili zálohy přes 3100 Kč, bude měsíční úspora 600 korun.
Na dodávku tepla uzavřelo město se společností ČEZ koncesní smlouvu na 20 let, během nichž má odebírat ročně 150.000 GJ. "Město má zajištěnou dlouhodobou dodávku tepla za stabilní cenu. Ve smlouvě je zakotvený kalkulační vzorec, který přesně vymezuje případný růst cen, který se odvíjí například od cen uhlí," řekl.
Výběr dodavatele formou koncesního řízení provedlo město už v roce 2006. "Potřebné investice jsou na straně Skupiny ČEZ, která na sebe vzala rizika projektové přípravy, financování i provozu teplovodu. Městský rozpočet se tak výstavbou teplovodu nezatížil," dodal. Město také ušetřilo tím, že nemusí vkládat miliony korun do modernizace čtyř desítek plynových kotelen z 90. let.