Výroba v úpravně Želivka loni klesla na 91 mil. kubíků pitné vody
Průměrná denní spotřeba vody v Praze loni klesla na 115 litrů na obyvatele z předloňských 122 litrů.
Úpravna vody Želivka, největší zařízení tohoto typu v České republice, loni vyrobila více než 91 milionů metrů krychlových pitné vody. To bylo zhruba o tři procenta méně než v roce 2008, vyplývá z údajů, které poskytla společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK).
Želivka zabezpečuje pitnou vodu pro obyvatele Prahy a několika měst ve Středočeském kraji a kraji Vysočina. Od svého vzniku v roce 1972 úpravna čerpající vodu z vodárenské nádrže Švihov na řece Želivce vyprodukovala více než 3,8 miliardy kubických metrů vody.
Nádrž je hlavním zdrojem vody pro hlavní město, v současné době pokrývá téměř tři čtvrtiny spotřeby vody v Praze, zbytek obstarává zdroj pitné vody Káraný. Jako rezervní zdroj pro případ havárií slouží úpravna v pražském Podolí. PVK v uvedených úpravnách loni vyrobily 124 milionů metrů krychlových vody, zhruba o dvě procenta méně než v roce 2008.
Průměrná denní spotřeba vody v Praze loni klesla na 115 litrů na obyvatele z předloňských 122 litrů. Pokles spotřeby vody je dlouhodobým trendem v celé České republice, Pražané jí však stále spotřebovávají téměř o čtvrtinu více, než činí celorepublikový průměr.
Želivka se s maximálním špičkovým výkonem 6900 litrů pitné vody za vteřinu řadí k největším úpravnám vody v Evropě. PVK v nedávné době investovaly do čištění pitné vody ze Želivky 106 milionů korun. Firma zavedla v zásobárně vody pro hlavní město novou technologii na takzvanou ozonizaci vody, která slouží k dezinfekci vody, likviduje viry a zlepšuje její chuťové vlastnosti. Zdravotní zabezpečení se zajišťuje také chlorováním.