Vláda ve zprávě pro EU vyzdvihuje konkurenci v české energetice
Růst konkurence na domácím energetickém trhu a propojení českého a slovenského denního trhu s elektřinou patří podle české vlády k nejdůležitějším událostem v tuzemské energetice v loňském roce. Vláda na ně poukázala v pravidelné zprávě Evropské komisi o splňování závazků států EU v oblasti energetiky. Dokument na svých internetových stránkách zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu.
Zpráva se zabývá pokrokem, který zaznamenaly energetické trhy České republiky v roce 2009. Za jednu z nejvýznamnějších loňských událostí v české energetice pokládá vznik konkurence v segmentu domácností na českém trhu s elektřinou. Podle údajů Operátora trhu s elektřinou (OTE) vzrostl v roce 2009 počet domácností, které změnily svého dodavatele, meziročně téměř čtyřnásobně na 54.089.
Dokument také zmiňuje propojení českého a slovenského denního trhu s elektřinou, čímž se tyto země zařadily mezi první státy s integrovanými trhy v rámci celé Evropy. Propojený trh s elektřinou již existuje například ve Skandinávii, mezi Španělskem a Portugalskem, a mezi Belgií, Francií a Nizozemskem.
Jako hlavní loňskou událost na českém trhu s plynem zmiňuje zpráva zvládnutí plynové krize na začátku roku 2009. Kvůli rusko-ukrajinskému sporu o dodávky plynu se tehdy bez této suroviny ocitlo několik evropských zemí. Česko tak muselo více využít dodávek plynu z Norska a Německa namísto Ruska.
"Pro trh s plynem byla v roce 2009 dále charakteristická prudce se prohlubující a rozvíjející konkurence, která se dotkla všech segmentů zákazníků. Na liberalizovaném trhu rozvíjeli svou činnost noví obchodníci s plynem," uvádí zpráva. Rok 2009 byl také podle vládního dokumentu obdobím výrazného růstu změn dodavatelů plynu ve všech kategoriích zákazníků a počet obchodníků dovážejících plyn do ČR loni vzrostl z pěti na 12.
Zpráva se také zabývá fúzemi energetických firem na českém trhu, investicemi do energetické infrastruktury či přijatou legislativou. "V hodnoceném období Česká republika dále pokročila v legislativních a dalších opatřeních při posilování postavení zákazníka na liberalizovaných energetických trzích," uvádí dokument.
Na konci roku 2009 činil celkový instalovaný výkon v elektrizační soustavě ČR 18.325 megawattů. To představuje meziroční nárůst o 602 MW. Zvýšení instalovaného výkonu způsobil podle vládní zprávy pro EK zejména růst investic do fotovoltaických elektráren a rekonstrukce už existujících elektráren. Celková tuzemská spotřeba elektřiny za rok 2009 meziročně klesla v důsledku hospodářské recese o 4,8 procenta na 68,6 terawatthodiny.
Spotřeba zemního plynu v ČR má podle dokumentu již několik let mírně klesající tendenci. Loni meziročně klesla o šest procent na 8,161 miliardy metrů krychlových. "Pokles spotřeby plynu v roce 2009 byl ovlivněn především tím, že podnikatelský sektor postihly problémy v důsledku hospodářské krize," uvádí zpráva.
Z Ruska bylo do ČR loni dovezeno 5,1 miliardy metrů krychlových plynu, z Norska tři miliardy metrů krychlových a z Německa 571 milionů kubíků. Tuzemské dodávky loni činily 113,2 milionu metrů krychlových. Hlavní dovozcem byla společnost RWE Transgas, která se na dovozu podílela 87,7 procenta.