logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Již za dva roky mohou státy Evropské unie mít jednotnou cenu elektřiny, zatím na krátkodobém trhu

Reklama

Země Evropské unie směřují ke skutečně jednotnému trhu s elektřinou. Na jeho potřebě se shodují Evropská komise, energetické regulační úřady, operátoři přenosových soustav i společnosti obchodující s elektřinou. Dohodu o propojení svých aktivit podepsali letos v březnu zástupci šesti provozovatelů spotových (krátkodobých) trhů s elektřinou, kteří působí celkem v osmnácti zemích Evropy. V tomto týdnu byly přizvány ke spolupráci také firmy organizující spotový trh s energií v České republice, Slovensku, Polsku, Rumunsku, Maďarsku a Slovinsku.

Krátkodobý trh v Česku organizuje akciová společnost OTE. "Zájem připojit se k iniciativě vzešel z naší strany. V první fázi půjde o účast v pracovních skupinách, poté bude následovat testování. Předpokládaný termín propojení trhů je rok 2012," uvedl pro LN senior manažer strategie bilancování nabídky a poptávky společnosti OTE Igor Chemišinec.

Cenu nepůjde ovlivnit tak snadno Z propojení energetických trhů by měli mít prospěch všichni účastníci trhu s elektřinou. První zkušenosti z propojování trhů jsou pozitivní. Spotřebitelům přinášejí stabilnější cenu, snižuje se též riziko manipulace s cenou elektřiny ze strany dominantních hráčů. Obchodníkům s energií pak podle Chemišince odpadá nepříjemná povinnost sjednávat si kapacity v přeshraničních profilech a s tím spojené riziko nevyužití zakoupeného profilu. Sjednocení trhů naopak nebudou vítat společnosti zabývající se tradingem. Jejich byznys je založen na tom, že nakoupí levnější elektřinu v jedné zemi a prodají ji tam, kde je zrovna vyšší cena. K propojení spotových trhů již dříve došlo mezi státy severní Evropy, dále mezi Francií, Belgií a Nizozemskem a mezi Španělskem a Portugalskem. "Jsem rád, že vedle těchto trhů stejně úspěšně funguje i propojení denních trhů mezi Českou republikou a Slovenskem. Toto naše propojení je uváděno jako příklad úspěšné spolupráce při mezinárodních jednáních a konferencích," zmínil Chemišinec. Právě spotové trhy jsou podle odborníků místem, kde vzniká cena elektřiny.

Zájem o denní a vnitrodenní obchodování u OTE výrazně vzrostl poté, co loni v září došlo k propojení českého a slovenského trhu. "Po dokončení integrace evropských trhů čekám další nárůst objemu obchodování," dodal Chemišinec. Nezávisle na integraci spotových trhů probíhá v Evropě také propojování energetických burz, které obchodují s dlouhodobějšími kontrakty - s elektřinou na následující měsíce, čtvrtletí a roky. Zde je zatím aktuální hlavně regionální spolupráce. Příkladem může být německá burza EEX, která vypořádává dlouhodobé kontrakty pro Německo a Francii. Pozadu nezůstává ani pražská Power Exchange Central Europe (PXE), která již nyní obchoduje s energií pro český, slovenský i maďarský trh.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.