logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Plzeňská teplárna bude v kotli na biomasu pálit mláto z Prazdroje

Reklama

Plzeňská teplárenská se do konce roku dohodne se sousedním Plzeňským Prazdrojem na využití pivovarského mláta jako paliva pro nový kotel na biomasu. Energoblok za 900 milionů korun tak bude od příštího roku spalovat kromě odpadu z lesů a pil a rychle rostoucích plodin také vedlejší produkt pivovaru. Firmy nyní řeší technickou koncepci a spolupracují na testech. Potvrdil to ředitel městské teplárny Tomáš Drápela a mluvčí Prazdroje Jiří Mareček.

"Projednáváme s teplárenskou možnost využití části mláta jako biomasy pro získání zelené energie. Jednání jsou na začátku," dodal mluvčí. Podle Drápely už pilotní projekt v Česku doporučil zástupce centrály SABMilleru (vlastníka Prazdroje) a expertní tým ho odsouhlasil. Nedokázal ale říci, kdy schválí podpis kontraktu vedení jihoafrické pivovarnické skupiny. Současně teplárna testuje spalování kalů z plzeňské čistírny odpadních vod, kterou provozuje koncern Veolia.

"Přínosem projektu je, že teplárna vyrobí pro pivovar páru a elektřinu bez použití fosilních paliv. Projektem sledujeme naplnění našich dlouhodobých cílů v oblasti trvale udržitelného rozvoje. Projekt výrazně přispěje ke snížení emisí skleníkových plynů," řekl manažer životního prostředí pivovaru Petr Holeček.

Plzeňské varny Prazdroje vyprodukují ročně přes 80.000 až 90.000 tun mláta jako vedlejšího produktu při výrobě piva. "V surovém stavu obsahuje přibližně 80 procent vody a používá se jako krmivo pro skot," uvedl Mareček. Prazdroj ho nyní za přiměřenou cenu prodává farmářům. Teplárna by za něj pivovaru také platila.

Mláto se podle Holečka pro účely výroby zelené energie předsuší. Jeho výhřevnost je pak srovnatelná s dřevní štěpkou. Plzeňská teplárenská by podle Drápely ročně využila zhruba 20.000 tun. "Odkoukali jsme to v Německu, kde už mláto využívají," uvedl. Palivové zkoušky už největší producent tepla na západě Čech provedl.

Teplárna uvedla letos v dubnu do provozu spolu s kotlem na biomasu také novou deskovou sušičku za 80 milionů Kč, kde by sušila kromě dřevní štěpky i mláto. Dále vybuduje na pozemku v areálu montovanou halu s odstředivkami na zpracování a ukládání mláta.

Plzeňská teplárenská loni zpracovala 130.000 tun biomasy, dosud ho pouze "spoluspalovala" s uhlím. Nahradila tak zhruba 100.000 tun uhlí. Z tohoto množství podnik vyrobil 140.000 megawatthodin elektrické energie. Letos plánuje podnik spálit až 200.000 tun biomasy.

Do deseti let chce teplárna nahradit alternativními palivy až 65 procent nakupovaného uhlí, zhruba 250.000 až 300.000 tun má stále tvořit hnědé uhlí, jehož nedostatek na trhu už firma silně pociťuje. "Farmářů cíleně pěstujících biomasu přibývá," dodal Drápela. Podle něj se ji vyplatí vozit z okruhu maximálně 80 kilometrů.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.