logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Česko by se mělo aktivně zapojit do Evropského energetického společenství

"Česko by se mělo aktivně zapojit do Evropského energetického společenství" zaznělo na závěr konference o podpoře energetiky.

Reklama

Česko by se podle místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové mělo aktivně zapojit do Evropského energetického společenství, k jehož vzniku minulý týden vyzvali předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek a někdejší šéf Evropské komise Jacques Delors. Gajdůšková to uvedla při formulování závěrů konference o podpoře energetiky, která se konala v sídle horní komory.

"Energetika je strategickým oborem pro Českou republiku. Máme potenciál, abychom se mohli zapojit do evropských sítí. My musíme být u toho, ať si o tom myslíme, co chceme." Cílem společenství, které by podle tvůrců záměru mělo nejprve vzniknout formou posílené spolupráce vybraných zemí, má být totiž vytvoření společné energetické politiky EU. Chtějí tak zajistit energii za rozumné ceny, zachování konkurenceschopnosti a přechod na nízkouhlíkovou společnost.

K podmínkám patří modernizace energetických sítí, důraz na obnovitelné zdroje energie nebo větší investice do výzkumu a vývoje. S tím podle řady účastníků konference souvisí podpora vzdělávání budoucích energetiků od techniků po inženýry. Zatímco v Asii prý má zájem o technické obory zhruba 60 procent mladých lidí, v Evropě je to jen 15 procent.

Ředitelka personalistiky ČEZ Hana Krbcová uvedla, že do roku 2020 bude podle průzkumu v energetice chybět 15.000 lidí, z toho 12.000 lidí přímo ČEZ. Kolem 60 procent pracovníků v energetice je totiž ve věku nad 55 let, zatímco absolventů jsou jen desítky ročně. Podpora vzdělávání příštích energetiků musí být podle Krbcové založena na spolupráci škol, zaměstnavatelů a státních institucí, neboť je v zájmu firem vychovávat si nové experty, důležitá je hlavně motivace, a to nejen finanční.

Poradkyně ministryně školství Simona Weidnerová připomenula, že vláda už schválila principy finanční pomoci studentům, které počítají se spoluprací firem a vysokých škol, zvýhodněnou praxí a dlouhodobými stážemi pro studenty. Podniky, které ji studentům poskytnou, by pak měly být daňově zvýhodněny. Podle účastníků konference je třeba věnovat výchově už od mateřské školky, z nichž některé jsou už nyní technicky zaměřeny. Kvůli novým technologiím je třeba i školit stávající energetiky, peníze by bylo možné získat z evropských fondů.

Účastníci konference se vyslovili rovněž pro obnovení vládní rady pro rozvoj lidských zdrojů. "Rozvoj lidských zdrojů ve spolupráci veřejné správy, školství a hospodářské sféry a zapojení do evropských sítí je zásadním předpokladem energetické bezpečnosti i konkurenceschopnosti ČR," shrnula výstupy konference Gajdůšková.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.