logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Spolková rada zastavila krácení podpory pro solární energii v Německu

Spolková rada zastavila krácení podpory pro solární energii v Německu

Reklama

Německá Spolková rada (Bundesrat – horní komora německého parlamentu) 4. 6. 2010 pozastavila novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů (EEG), kterou 6. 5. 2010 schválil Spolkový sněm (Bundestag – dolní komora). Podle návrhu vládní koalice měly být od 1. července 2010 sníženy výkupní ceny elektřiny z fotovoltaických elektráren o 16 % pro instalace na budovách, zcela zrušena podpora instalací na zemědělské půdě a pro ostatní instalace na zemi měla být výkupní cena snížena až o 15 %



Spolková vláda a Bundestag chtěly touto novelou přizpůsobit výši státních podpor cenovému propadu u solárních energií. Jen mezi lety 2008 a 2009 se ceny propadly o 30 %. Podle dosavadní novely by neměla být už dále podporována solární zařízení umístěná na polích. Podpora pro solární energii, dodávanou do sítě ze zařízení na střechách, se měla redukovat o 16 %, pro volné plochy o 15 % a pro vojenské oblasti a odpadové oblasti o 11 %. Ten, kdo využívává proud ze solárních panelů své střechy k vlastní spotřebě, dostane 8 centů za 1 KWh.

Zachování podpory na současné úrovni může v Německu vést k prudkému nárůstu instalací fotovoltaických elektráren. Nejnižší odhady se pohybují kolem 5000 MWp, nejvyšší se blíží 9000 MWp. V přepočtu na počet obyvatel se jedná o instalovaný výkon 60 až 110 Wp na osobu. Je otázka, jaký to bude mít dopad na fotovoltaický trh v České republice. Pro srovnání v České republice se odhady pohybují mezi 600 a 2000 MWp (60 až 190 Wp/osobu). Vysoké odhady většinou vycházejí z předpokladu, že po snížení výkupních cen dojde v Německu k poklesu instalací a fotovoltaické komponenty, zejména střídače, se uvolní pro ostatní trhy. Rozhodnutí Spolkové rady situaci změnilo, vysoké odhady bude zřejmě nutno redukovat.

Podle údajů sárského ministerstva životního prostředí přináší solární odvětví státu na daních ročně kolem 3 mld. EUR. Díky domácí produkci elektrické energie ze solárních zdrojů se ušetří na importech energií ze zahraničí ročně 400 milionů EUR. Na burze vzrostly následkem rozhodnutí ceny např. akcií Centrotherm, Q-Cells (u obou více než 6 %) nebo Solarworld (téměř 5 %). S rozhodnutím je spokojený duryňský ministr hospodářství: „Je to úspěch, s nímž stoupají šance, že se přece jen najde přijatelný kompromis.“ Nemělo by dojít k poškození výstavby ekoenergie.

K dalšímu snížení výkupních cen dojde v Německu od 1. 1. 2011. Pokles bude pravděpodobně 10 % (9 % plus 1 %), protože instalovaný výkon překročí horní limit koridoru 1700 MWp. Pozdržená novela přitom obsahuje pokles o 11 % při instalovaném výkonu 3500 MWp. Pokles se však mohl zvýšit o další 2,5 % na každých 1000 MWp, o které instalovaný výkon překročí plánovanou hodnotu 3500 MWp. Tato úprava by dovolila pružněji reagovat na vývoj instalovaného výkonu a výrobních nákladů. Je proto možné, že se vládní koalice pokusí prosadit alespoň tuto změnu.

Spolková rada je svébytným orgánem reprezentujícím německý federalismus. Je tvořena 69 zástupci jednotlivých spolkových zemí (počet křesel je státům přiřazen podle obydlenosti) a proto není nijak speciálně volena. Její členové mají imperativní mandát, což znamená, že jsou při hlasování vázáni postojem svých zemských vlád. Vláda je povinna předložit Spolkové radě před zasláním do Spolkového sněmu všechny legislativní návrhy.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.