V Ostravě vznikne technologické centrum zaměřené na energetiku
Ostrava 8. června (ČTK) - V Ostravě vznikne do roku 2011 technologické centrum zaměřené na energetiku. Firmy, výzkumné ústavy a ostravská technická univerzita, sdružené v klastru Envicrack, v něm budou spolupracovat například na energetickém využití odpadu. Vybudování centra v průmyslové části Ostravy-Vítkovic si vyžádá 49 milionů korun, Evropská unie na něj přispěje zhruba 21 miliony. Novinářům to dnes řekli členové klastru.
Technologické centrum Ostrava bude zaujímat téměř 5300 metrů čtverečních, na nichž se budou zkoušet a poté zavádět do praxe nově vyvinuté technologie. "Ve vysokoškolských laboratořích se odehrává, zjednodušeně řečeno, výzkum ve zkumavkách. My už ho musíme přenést do poloprovozních podmínek," řekl místopředseda klastru Roman Smelik.
Součástí centra bude vědecko-technologický park, který ještě letos vyroste v ulici 1. máje. Rekonstrukcí stávající budovy vzniknou laboratoře a administrativní zázemí. V nově postavené hale bude tým složený z firemních odborníků, vědců i studentů vyvíjet takzvanou akumulační elektrárnu, upřesnil Smelik.
Zkušební elektrárna bude podle něj využívat plyn vyrobený v takzvané pyrolýzní jednotce, kterou klastr zprovoznil v areálu už loni v květnu. Speciální zařízení, které vyvinul tým vědců a studentů Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO), umí vyrobit plyn a elektřinu ze starých pneumatik či plastů, které by jinak skončily na skládce.
Zkušební provoz pyrolýzní jednotky skončí letos, v roce 2011 ji pak začnou přímo využívat firmy zabývající se likvidací odpadu ve Frýdku-Místku a Bruntálu. "Zatím jsou připraveny dva projekty, kdy bude pyrolýza využívána při likvidaci komunálního odpadu a při recyklaci plastů a fólií," naznačil Smelik. Další vyvíjené technologie by mohly najít uplatnění v energetice, teplárenství i dopravě.
Podle Smelika nabídne technologické centrum během pěti let práci zhruba 30 výzkumným pracovníkům a podobnému počtu lidí v dělnických profesích. Po jeho dokončení by v něm mohlo najít uplatnění až 60 vysokoškolských studentů a absolventů, dodal profesor Tomáš Čermák z VŠB-TUO.
Evropskou dotaci na vytvoření technologického centra získal přímo klastr Envicrack (Klastr alternativních zdrojů energie), sdružující 17 členů. Firmy z klastru uhradí polovinu nákladů, třemi miliony Kč přispěl na výstavbu centra stát. Samotná univerzita získala již dříve z EU zhruba 320 milionů korun na výzkum a vývoj energetických jednotek s co nejmenšími dopady na životní prostředí.
Hana Halfarová sap