logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Nejnákladnější při hospodaření s vodou je její čištění a odkanalizování.

Náklady na čištění vody jsou vysoké! ČR má nejpřísnější normu na pitnou vodu ve světě, což platí též o Rakousku a Švýcarsku", zaznělo mimo jiné na veletrhu Watenvi 2010 v Brně.

Reklama

V dalších zemích nemusí být pitná voda, která teče z kohoutku v domácnostech, tak důkladně upravená.

V posledních dvaceti letech si lidé u nás zvykli pít vodu balenou, i když voda z kohoutku je daleko kvalitnější. Zaručuje to systém pravidelných hygienických kontrol. V laboratořích se kontroluje každý den, pracovníci z hygieny vyjíždějí na různá místa vodovodní sítě a vyhodnocují okamžitý stav kvality.

U balené vody nikdo tento proces nezajišťuje. Přitom litr vody z plastové láhve stojí asi sedm korun a z kohoutku pouze pět haléřů.

Současná cena kubíku vodného a stočného je v ČR 1,7 euro, přičemž průměr v Evropě dosahuje 4 až 5 euro.

"Chtěl bych připomenout známou situaci, že čím budou lidé více vodou šetřit, tedy sníží spotřebu, tím více za ni zaplatí. To vše je v důsledku působení základní charakteristiky oboru, kterou je vysoký podíl fixních nákladů.
Přesto by se měl každý zamyslet, co v současnosti vylévá do odpadu. Všechny tyto znečišťující látky musí projít čistírnou odpadních vod, odkud se dostává znovu do řadu naprosto čistá pitná voda. Lidé se chovají v tomto směru velmi špatně, například tuku je v odpadní vodě téměř třikrát více než tomu bylo před deseti lety
", doplnil Ing. Miroslav Nováček, generální ředitel Brněnských vodáren a kanalizací, a.s. a současně místopředseda SOVAK ČR a předseda SVH ČR.

Největšími znečišťovateli vody v Česku jsou velká města a významné průmyslové podniky. Za posledních dvacet let došlo vzhledem k restrukturalizaci průmyslu a zániku některých odvětví k výraznému poklesu vypouštění znečistěných vod.
Zlepšení nastalo také díky tomu, že většina velkých měst i průmyslových podniků v poslední době investovaly a investují do procesů čištění odpadních vod a tedy znečištění odpadních vod průběžně klesá.



Hlavním cílem ČR pro období do roku 2013 je dosáhnout dobrého stavu povrchových a podzemních vod s dodržením emisních limitů a imisních standardů a přitom současně zajistit dodávku jakostní pitné vody.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.