logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Prací prostředky znamenají trvalé zatížení vod

Přírodní éterické oleje používané v pracích prstředcích škodí vodám. Jednou takovou látkou je limonen získávaný z pomerančových slupek. Tento uhlovodík je velice ekologicky toxický a špatně se biologicky odbourává.

Reklama

Na ekologických označeních by se mělo uvádět, že prací prostředky znamenají trvalé zatížení vod. Chemikálie, které se používají přímo s vodou, nejsou z principu ekologické, protože se z kanalizace vždy dostávají do životního prostředí, poznamenává k tomu v deníku Neue Zürcher Zeitung emeritní profesor švýcarského úřadu pro ochranu vod (EAWAG) Walter Giger.

Spotřebitelský magazín Öko-Test se věnoval pracím prostředkům s etiketou typu Likviduje se biologicky, Kvalita a zodpovědnost, Šetří energii.
Odborníci z časopisu otestovali 17 prášků na barevné prádlo. Zaměřili se na jejich prací schopnost a složení. Poněkud je zarazilo, že jeden jako druhý se míjejí s ekologičností, neboť obsahují vůně a éterické oleje. Právě tyto látky se považují za nejproblematičtější, protože negativně působí na vodní organismy jako řasy, plankton a ryby.
Pikantní je, že nejvíce éterických olejů obsahuje prací prostředek, který se pyšní označením ekologický. Jmenuje se Sodasan a výrobce na své webové stránce hrdě hlásá, že košile díky použití přírodních éterických olejů nejsou cítit po syntetických vůních. Jenže právě tyto přírodní éterické oleje škodí vodám. Jednou takovou látkou je limonen získávaný z pomerančových slupek. Tento uhlovodík je velice ekologicky toxický a špatně se biologicky odbourává, dodává Marcus Gast z německého Spolkového ekologického úřadu. A toto označení se hodí na řadu používaných vůní.

Nová generace pracích prostředků, které dokonale vyperou už při 20°C, ušetří až polovinu elektřiny potřebné na ohřev prací lázně, a tedy i, s ohledem na energetický mix v té které zemi, značné množství oxidu uhličitého. Zda si však příroda s novými prášky na nižší teplotu skutečně poradí, nelze zjistit bez přesných ekologických studií. Větší prací sílu umožňují pouze tekuté prací prostředky. Obsahují tedy vysoký podíl organických látek, například mýdel přidávaných jako změkčovadla. Odstranit se musí v čističkách odpadních vod, čímž se zvětšuje jejich zatížení, poznamenává ekologický expert Gast.

Zdroj: Haló noviny 19.2.2010
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.