logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Reklama

V pořadu ČT 1 Události v regionech se 15.12.2008 diskutovalo o nedostatku kominíků. V diskusi mimo jiné zaznělo:

Nicole Hovorková, mluvčí jihočeských hasičů:
"U trvalých obydlí je třeba provádět kontrolu 6x ročně, u rekreačních stačí 1x za rok."

Autor reportáže, Petr Šuleř:
"To ale drtivá většina majitelů nedělá často ani několik let. I přesto, že neudržovaný komín zvyšuje riziko požáru. Pokud majitel nemá potvrzení o revizi, může v takovém případě přijít o pojistku. Jenže kominíků je tak málo, že někteří běžné prohlídky, už jednoduše v zimě vůbec nedělají."

Jan Fanta, kominík, Třeboň:
"Spíš jedu na věc, která je akutní, ale když mě někdo zavolá, že už tam dlouho nikdo nebyl, tak to pro mě není argument, když je toho tolik, abych tam jel."

Autor reportáže, Petr Šuleř:
"Situace by se podle kominických cechů měla začít zlepšovat v příštím roce Podle jejich slov roste zájem o rekvalifikace a pomoci by měla i rostoucí nezaměstnanost."

MF Dnes k tomuto tématu zveřejnila 16.12.2008 např.:

Milan Roman ze Svitav za vymetání komínů vybírá 75 - 80 korun, za revizi komínu spojenou s vystavením revizní zprávy jeho zákazníci zaplatí kolem jednoho tisíce korun, za měření činnosti spalování 1000 až 1250 korun. Za objednávku služeb mimo jeho obvyklý rajon zaplatí zákazníci více.
Podle Oldřicha Drahoše, kolegy kominíka z Lanškrouna, je chyba, že neexistuje jednotný ceník kominických prací.
Bez kominíků by byly otravy častou příčinou úmrtí. Přitom dnes se jim dá předcházet ještě účinněji, jak uvádí Ladislav Köhler. "Že čoudí kamna, to pozná každá babička, ale lidi si neuvědomují velké nebezpečí spočívající v otravě od oxidu uhelnatého od plynových spotřebičů. Vědí o existenci požárních hlásičů, ale ne o hlásičích CO, které přitom reagují už na doutnání, zatímco požární čidlo reaguje až když zaznamená teplo a oheň." Za hlásič oxidu uhelnatého zaplatí zájemci od 700 do 2 000 korun.
Kominíci ubývají. Staří mistři odcházejí do důchodu a na učební obor kominík na jediném učilišti v republice v Praze se přihlásí každoročně jen několik zájemců.

"V letošním ročníku se u nás učí čtyři adepti. Považujeme za úspěch už to, že se nám podařilo obor vůbec udržet," říká odborný učitel Pavel Hospodka. Přesto nevidí budoucnost černě. Nepostradatelné řemeslo se stále vyvíjí.
"Kominík musí umět nejen vyčistit komín, ale vyznat se i v topenářské technice a systémech spalinových cest. Dneska už se dělají komínové systémy, které tu nikdy nebyly, dobrý řemeslník se musí vyznat i v systémech vytápění a zabezpečení proti požárům," zdůrazňuje Hospodka.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.