Samotné septiky nejsou schopné dosáhnout limitů požadovaných pro odpadní vody
Pro likvidaci odpadních vod lze použít podle nových pravidel pouze bezodtokovou jímku, čili žumpu, nebo domovní čistírnu odpadních vod. Septik pouze pokud bude doplněn o další čištění.
Pro likvidaci odpadních vod lze použít podle nových pravidel pouze bezodtokovou jímku, čili žumpu, nebo domovní čistírnu odpadních vod.
Septik pouze pokud bude doplněn o další čištění.
Septik si v minulých desetiletích pořídilo mnoho domácností, které nebyly napojené na kanalizaci. Zařízení odpadní vody předčistilo že se v něm usadily kaly, a vody odtékaly třeba potrubím zvaným trativod do půdy nebo do potoka či řeky. Septiky samy o sobě odpadní vody dostatečně nevyčistí a zákon umožňuje vypouštět odpadní vody do vod podzemních jen z rodinných domů a staveb k rekreaci. Vodoprávní úřady pak určují konkrétní limity, které musí vypouštěné vody splňovat. Samotné septiky však nejsou schopné limitů dosáhnout.
Ministerstvo životního prostředí a některé vodoprávní úřady doporučují řešení, kdy je možné septik doplnit o zemní filtr či jiné biologické čištění.
Zemní filtr je plastová nádrž s pískem a štěrkem, která se dává pod terén. Voda ze septiku pak protéká filtrem a v něm se zachytávají nečistoty, které se neusadily již předtím v komorách septiku. Ceny zemních filtrů se pohybují podle jejich velikosti - od 10 až do 35 tisíc korun.