Na fórum v Davosu jedou jen dva Češi
Ekologie, internet, Čína a Indie - témata, o nichž budou na Světovém ekonomickém fóru diskutovat špičky politiky a byznysu.
PRAHA - "Kéž by tam bylo víc našich Kožených," prohlašoval ještě v roce 1996 o Světovém ekonomickém fóru tehdejší premiér Václav Klaus. Jeho slova však zůstávají nevyslyšena. Letošního setkání špiček světového byznysu a politiky se zúčastní jen dva zástupci České republiky a mezi pozvanými není ani Václav Klaus, ani žádný jiný český politik.
"Na seznamu letošních hostů máme jen dva lidi z České republiky," sdělil LN Felix Howald, ekonom a politolog ze švýcarské Univerzity v St. Gallen, který zve na Světové ekonomické fórum hosty z Evropy, mezi nimiž nechybí například maďarský premiér Ferenc Gyurcsány. Z Česka však podle Howalda přijede jen "jeden zástupce firmy, která je členem fóra, a jeden zástupce neziskového sektoru".
Český byznys bude reprezentovat šéf státem ovládané elektrárenské společnosti ČEZ Martin Roman, který byl v Davosu i loni. "Letošní davoské fórum se ve svém hlavním tématu bude zabývat klimatickými změnami. V tomto ohledu je pro energetickou společnost jistě jednou z nejdůležitějších letošních událostí," říká Roman, jehož firma si účast na fóru zaplatila, a dodává: "Dalším pro ČEZ významným tématem je ekonomický rozvoj jednotlivých zemí regionu naší zahraniční expanze, tedy zemí střední a jihovýchodní Evropy. Je to jistě i zajímavá příležitost potkat kolegy z mezinárodních energetických firem."
Kdo bude na fóru zastupovat český neziskový sektor, se LN nepodařilo zjistit, neboť fórum seznam hostů tradičně nezveřejňuje. Nebude to však Petra Vitoušová z nadace Bílý kruh bezpečí, která se fóra zúčastnila v minulých čtyřech letech. Klaus Schwab, který pětidenní setkání ve švýcarských Alpách organizuje, letos pozval 2400 hostů z devadesáti zemí. Ústřední motto letošního fóra zní: Měnící se poměr sil. Účastníci budou ode dneška diskutovat především o klimatických změnách a jejich vlivu na chod světa. Dalším důležitým tématem mají být geopolitické změny, které podle Schwaba vedou k vytváření "stále schizofreničtějšího světa", kterému je "těžší a těžší porozumět". K očekávaným událostem patří vystoupení německé kancléřky Angely Merkelové, jejíž země nyní předsedá jak skupině hospodářsky nejrozvinutějších zemí G8, tak Evropské unii. Ve svém vystoupení by měla Merkelová nastínit svou vizi zahraniční politiky pro nadcházející měsíce. Z Německa mezitím přicházejí zprávy, podle nichž bude kancléřčino vystoupení německy střízlivé. "Bude to poněkud německé," citovaly Financial Times nejmenovaného poradce Merkelové, který dodal, že jeho šéfka sice postrádá charisma Tonyho Blaira, ale proto je důležité zaměřit se na obsah jejího vystoupení.
Hovořit se bude také o budoucnosti internetu. Schwab si dokonce nechal připravit virtuální prezentaci s názvem Druhý život, v níž bude vystupovat jeho počítačově vytvořená kopie.
Velkým tématem má být letos i vzrůstající politický a ekonomický vliv Číny a Indie.