ERÚ zvýšil podporu obnovitelných zdrojů
Podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů se pro příští rok zvyšuje. Energetický regulační úřad (ERÚ) rozhodl o tom, že výkupní ceny u stávajících zdrojů vzrostou o 2 %.
Podle předsedy ERÚ Josefa Fiřta se u zelených bonusů do zvýšení kromě inflace zohlednil i nárůst tržní ceny silové elektřiny o 15 %. "Významnou změnou pro příští rok je zvýšení podpory cíleně pěstované a zelené, tzv. lesní biomasy. U první jsme při výpočtu ceny zahrnuli i nárůst ceny paliva o 16,6 %, u druhé o 11 %," informoval Fiřt. Zelený bonus inkasuje od distribuční firmy ten, kdo vyrábí proud z obnovitelných zdrojů a sám si najde zákazníka, kterému elektřinu prodá. Např. vlastník bioplynové stanice uvedené do provozu po 1. lednu 2006 získá v rámci zeleného bonusu z 1 MWh 1920 Kč. Další možností je využít pevné výkupní ceny, kdy distributor má povinnost výrobci tuto cenu zaplatit a elektřinu vykoupit.
Větší podporu obnovitelných zdrojů přivítala i společnost ČEZ, dominantní tuzemský výrobce elektřiny. "Je jen dobře, že došlo ke zvýšení podpory elektřiny vyráběné z obnovitelných zdrojů, což by dále mělo napomoci tomuto sektoru," sdělil mluvčí firmy Ladislav Kříž.
ČEZ hodlá v následujících letech investovat do obnovitelných zdrojů až 30 mld. Kč. Nejperspektivnější se v tuzemských podmínkách jeví biomasa, ať zelená nebo cíleně pěstovaná. "Zvýšení podpory pro zelenou biomasu by mělo zabránit jejímu vývozu do Polska a Rakouska, kde je podpora vyšší. Řadě dodavatelů se tak vyplatilo biomasu vyvážet," prohlásil Kříž.
Přestože se produkce elektrické energie z biomasy letos prudce zvyšuje, stále je to asi s 3 promile jen zanedbatelný zdroj. Např. ČEZ za tři letošní čtvrtletí takto vyrobila přes 158 GWh proudu, meziročně to je 2,5krát více.
Skupina poslanců navrhla zvýšit do roku 2010 podíl obnovitelných zdrojů energie, a to především biomasy, na celkové spotřebě primárních energetických zdrojů na 6 %. Návrh bývalého ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana či exministra životního prostředí Libora Ambrozka by podle nich měl přispět ke snížení emisí skleníkových plynů a závislosti země na dovozu energetických surovin. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana by přijetí takového zákona znamenalo dramatické zvýšení ceny tepla. Soudí, že postavit nové kapacity na spalování biomasy a zásobovat je biomasou bude náročné jak investičně, tak provozně. "Je otázkou, zda jsme schopni takové množství biomasy, které nahradí více než 10 % klasických zdrojů, vůbec získat," prohlásil Říman.