Český mrakodrap bude dokončen za rok
Za rok touto dobou by si již první nájemníci měli začít zařizovat kanceláře v prvním českém 109 metrů vysokém mrakodrapu City Tower v Praze na Pankráci. Rekonstrukce budovy bývalého Československého rozhlasu přijde na 1,5 mld. Kč.
Praha: Na samotné stavbě není příliš vidět, že by na ní někdo intenzivně pracoval. "Je to jen reznoucí monstrum. Že by tam probíhaly nějaké stavební práce nepozoruji," říká o skeletu bývalého Československého rozhlasu například obyvatelka Pankráce Jana Michálková.
Investor stavby, společnost ECM, to ale odmítá. "Rekonstrukce je v plném proudu a stavba luxusního výškového centra bude zkolaudována v říjnu příštího roku," říká mluvčí společnosti Kateřina Hainzová. "Už jsme odstranili veškeré výplně, zůstal tak jen ocelový skelet. Dokončeno je i přeložení horkovodního vedení," přidává se Miroslav Fuks, mluvčí společnosti PSJ holding, která má výstavbu mrakodrapu spolu s firmou Metrostav na starosti.
Developerská společnost ECM za rekonstrukci nejvyšší budovy v zemi zaplatí více než 1,5 miliardy korun. Za tuto cenu na Pankráci vznikne luxusní, sto devět metrů vysoké administrativní centrum City Tower. Budova bude mít sedmadvacet nadzemních a tři podzemní patra. Kromě kanceláří v něm budou i obchody, restaurace a vyhlídková terasa. Kanceláře v City Tower se již nyní pronajímají za třináct až devatenáct eur (370 až 540 korun) za čtvereční metr a měsíc. Zájem o nastěhování do výškové budovy je vysoký. "V současné době jednáme s několika zájemci o pronájmu asi patnácti tisíc čtverečních metrů," říká Hainzová.
Podle ní jsou některé smlouvy s budoucími nájemci těsně před uzavřením. Celkem bude ve výškovém centru dvaačtyřicet tisíc čtverečních metrů kanceláří.
Nejdražší prostory budou od devatenáctého do šestadvacátého patra. Nejlevnější si bude možné pronajmout od prvního do desátého podlaží. I když politici v Praze mluví o tom, že by se Pankrácké centrum mělo postupně stát "Manhattanem" metropole, realitní makléři jsou v těchto plánech zdrženliví.
K výstavbě vysokých domů přispívají ve světě především rostoucí ceny pozemků v centrech metropolí. To ale zatím pro Česko neplatí: i když ceny stavebních parcel pro komerční centra v Praze neustále rostou, šetřit s místem se developerům zatím nevyplácí.
Minimum místa na stavbu nových kancelářských, obytných a obchodních center je především ve velkých městech Asie a Spojených států. Dokazuje to i množství a výška mrakodrapů, které se tam staví. Jen v New Yorku je jich přes osm set a v celé Číně téměř tři tisíce. Mrakodrapy se však stále častěji staví i v Evropě. Největší boom nyní zažívá Moskva.
Česko nemůže soupeřit se světovými metropolemi nejen co do počtu mrakodrapů, ale i co se samotné výšky týká. I když bude City Tower nejvyšší v Česku, do světových rekordmanů má daleko. V Evropě si drží prvenství 264 metrů vysoký moskevský obytný komplex Triumph Palace před mrakodrapem Commerzbank ve Frankfurtu (259 metrů). Příští rok by se nejvyšší budovou Moskvy (a Evropy) měl stát mrakodrap Federace. Bude vysoký 340 metrů.
Nejvyšší budovou světa je nyní mrakodrap Taipei 101, který měří 508 metrů.