logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Elektřina podraží. A pořádně!

Reklama

Kladno, 3. 8. 2006 - První aukce, na níž firma ČEZ nabídla elektřinu na příští rok, skončila překvapením. Radostným pro ČEZ a jeho akcionáře, drtivým pro spotřebitele: ceny vyletěly o nečekaných 17,1 procenta.

I když se včera nakonec na Komoditní burze v Kladně boje o prvních 400 megawattů elektřiny z ČEZ zúčastnilo méně zájemců než loni, jejich nabídky vyšroubovaly konečnou cenu na 1220 korun, tedy 42,8 eura za megawatthodinu.

"Je to překvapení pro celý trh," říká analytik Atlantiku FT Petr Novák. Sám ještě před pár týdny prorokoval, že cena stoupne sotva o deset procent. A ještě včera se ekonomové v anketě ČTK shodovali na růstu kolem 15 procent.

Od příštího týdne pokračuje ČEZ v dalších aukcích pro velkoobchodníky. Vývoj bude nejspíš podobný jako včera. "První aukce je signálem. Konečný výsledek bude asi o něco nižší, ne ale o moc," odhaduje Novák.

Stoupne-li velkoobchodní cena proudu skutečně o 16 až 17 procent, tvrdě to dopadne na spotřebitele. Domácnosti zaplatí o 8-9 procent víc než letos. Ještě hůř na tom budou podniky: ty čeká růst kolem dvanácti, čtrnácti procent.

Šéfové průmyslových firem jsou zděšeni. "Málem to se mnou praštilo," říká ředitel textilky Slezan Frýdek-Místek Miroslav Halfar. "Už loni jsme kvůli drahé elektřině zavřeli jeden závod, takhle budeme muset zavřít další, propustit tisíc lidí a výrobu přesunout do Asie." Halfar je přesvědčen, že i když se pořádají aukce, trhu stále diktuje ceny nepočetná skupina obchodníků. "Aukce jsou jen divadlo. V našem pseudotržním prostředí nahrávají výrobcům a obchodníkům," míní.

Po změně systému aukcí volá i šéf Svazu průmyslu a dopravy, někdejší ředitel ČEZ Jaroslav Míl. "Není to správná cesta, systém je už dávno překonaný a obrací se proti zákazníkům," tvrdí.

Ekonomové však ujišťují, že ceny se na volném trhu nedají ovlivnit. "Kdyby chtěl někdo dovézt levnější elektřinu, nemá ji kde nakoupit. Skoro všude kolem nás je dražší," říká analytik Novák. "Všechny okolní země kopírují burzy v Německu. V Evropě sílí nedostatek energie. A stavbě nových zdrojů brání zelení," dodává Bohuslav Bernátek z firmy Moravia Energo, jež včera na aukci také nakupovala, a bude muset svým odběratelům zdůvodnit zdražení.

Na Slovensku se rýsuje stejný cenový vývoj jako u nás. Země navíc začíná mít nedostatek proudu, z vývozce se stává dovozcem. Maďarské aukce signalizují devatenáctiprocentní růst ceny. A na německých burzách se dnes elektřiny na příští rok nakupuje až o 23 procent dráž než na letošek.

Ceny tlačí nahoru také zdražující ropa a extrémní počasí. Jen u nás stoupla spotřeba proudu za první pololetí roku o 4,2 procenta. ČEZ, který dosud vyrábí víc elektřiny, než se v Česku spotřebuje, počítá s tím, že zhruba za šest let přestane být země ve výrobě soběstačná a bude muset začít proud dovážet.

Co bolí spotřebitele, nahrává investorům. Akcie největší domácí energetické firmy už včera posílily skoro o procento na 818,9 koruny. A brokerské firmy se chystají zvýšit své odhady růstu jejich akcií vesměs přes tisíc korun.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.