Vysoké teploty vodu neohrožují
Extrémní letní teploty nemají vliv na kvalitu pitné vody. Provádí se četnější laboratorní kontroly a je třeba zodpovědný přístup při úpravě vody a zejména dezinfekci. Spotřeba vody v tomto období výrazně stoupá.
Extrémní letní teploty na kvalitu pitné vody žádný vliv nemají a při jejích úpravách není třeba žádných výjimečných kroků. Provádí se zejména četnější laboratorní kontroly a je třeba zodpovědný přístup při úpravě vody a zejména dezinfekci. Spotřeba vody v tomto období výrazně stoupá, někde až o 100%.
Hlavní změnou, kterou mohou odběratelé přes léto zaregistrovat, je vyšší teplota vody z kohoutků, ve srovnání se zimním období, i o několik stupňů. Její kvalita se ale nemění," upozorňuje hlavní technolog 1. JVS Jiří Stara.
Potřebnou kvalitu se daří udržovat zejména díky četnější laboratorní kontrole a zodpovědnému přístupu při úpravě vody a zejména dezinfekci.
Vlivem silného a dlouhotrvajícího slunečního záření dochází ve vodě odebírané z povrchových toků k rychlejšímu růstu řas a dalších vodních mikroorganismů, které jsou v pitné vodě nežádoucí. Její úprava pak bývá složitější - zvyšují se například dávky chemických činidel, která vodu ošetřují, je nutné častěji regenerovat náplň filtrů.
Kralovické pracoviště Vodárny Plzeň: spotřeba vody v tomto období samozřejmě výrazně stoupá, například v Kaznějově až o 100 procent, v Kralovicích a Plasích zhruba o dvě třetiny.