logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Pravidla pro údržbu bytu a zařízení

Údržba bytu a zařízení se řídí stavebním zákonem, zákonná práva na uplatnění určité vlastnosti bytu jsou jen na zdravotní nezávadnost a vytápění. Zařizovací předměty jsou důležitou součástí nájemní smlouvy.

Reklama

Definice bytů podle kategorií v českém právním řádu zanikla zrušením vyhlášky ministerstva financí o cenách nájemného Ústavním soudem v roce 2001. V současnosti není žádná zákonná opora pro uplatnění práva na určité vlastnosti bytu kromě zdravotní nezávadnosti a možnosti vytápění.

U prostor a instalací mimo byt, jako jsou například chodby a schodiště, střechy, výtahy, stoupačky vodovodů a kanalizací či domovní zámky, je majitel domu zodpovědný pouze za bezpečnost a údržbu podle stavebního zákona. Zodpovídá však příslušným veřejným institucím, nikoliv nájemníkům. Ti mají možnost dát podnět ke kontrole objektu v případě, že stav domu může ohrozit osobní bezpečnost, znemožňuje užívání určité věci, případně působí nájemníkovi škody. Jde zejména o zatékání střech, prosakování vody z potrubí a podobné jevy.

Také vybavení bytu sanitárními předměty, jako je splachovací záchod, vana nebo sprchový kout či umyvadlo, a individuální přípravou teplé vody (karma) je důležitou součástí nájemní smlouvy. Když takové předměty v bytě jsou, pak je jejich užívání součástí základního nájemného. Ale pozor - placení nákladů na jejich údržbu je věcí dohody smluvních partnerů. Když je například v bytě kuchyňská linka, sporák, lednička a další zařízení, je nájemné za tyto předměty uváděno zvlášť a platí se i po stanovené době jejich životnosti. Podle už neplatných vyhlášek je to pět až deset let na předmět.

Do důsledků je třeba vzít na vědomí:
Pronajímatel nemá povinnost provádět jejich obnovu ani údržbu.
Ve smlouvě se stanoví, zda údržbu a obnovu po souhlasu pronajímatele provede nájemník na své náklady nebo ji zaplatí pronajímatel a bude nájemníkovi účtovat nájemné z nových předmětů.

Na doplnění:
Majitel nemá povinnost přidělit náhradní prostory po zrušení půdy, sklepů a balkónů stavebními úpravami. Na půdu a sklepy není nárok. Nyní se nelze domáhat podílu na částech domu, jako je půda, sklepy, balkony, sušárna, prádelna, kočárkárna nebo komora pro uložení věcí. Ani v současnosti projednávaný návrh zákona o bydlení takové ustanovení neobsahuje. Vše je ponecháno na individuální dohodě mezi pronajímatelem a nájemcem. Dohodnuté náležitosti se pak stanou součástí nájemní smlouvy a důležitým prvkem pro stanovení ceny nájemného.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.