Renovace a rekonstrukce bytového jádra panelových domů
Renovace bytového jádra místo rekonstrukce je volbou zejména v případě nedostatku financí, času nebo chuti k rozsáhlejšímu stavebnímu zásahu.
Za určitých okolností je vhodné zvážit i renovaci místo klasické rekonstrukce bytového jádra v panelovém domě.
Nevýhody klasické rekonstrukce:
- minimální částka pro přestavbu bytového jádra 100 tisíc korun,
- nutnost vyřídit stavební povolení
- stavební práce v rozsahu cca 3 týdny
Koupelny v bytech panelových domů jsou výjimečné tím, že jejich rekonstrukce musí zohledňovat více omezujících aspektů. Jsou to například přístupy k měřicím přístrojům, napojení vody a kanalizace na hlavní svody či zastaralé elektrické rozvody, nevyhovující současným normám. To jsou nástrahy, které při přestavbě koupelny na řemeslníky čekají.
Alternativa - renovace bytového jádra.
Tento způsob stavební firmy nabízejí většinou formou speciálních obkladových desek, které imitují buď dlaždice, cihly, kameny, nebo třeba i dřevo. Výhodou panelů je i to, že se dají pořídit ve specializovaných prodejnách se stavebninami a šikovný kutil si koupelnu může rekonstruovat sám, ačkoliv je pochopitelně lepší svěřit celou akci firmě, která zajistí i instalatérské, případně bourací práce (do nové koupelny budete určitě chtít minimálně novou vanu) a nainstaluje nové koupelnové doplňky.
Mezi nejznámější obkladové panely patří desky Abitibi, Fix-o-pan nebo Barker. Jeden panel o rozměru 1218 x 2436 milimetrů pokryje stejnou plochu jako 200 jednotlivých, 10centimetrových čtvercových keramických obkladaček. Výhodou použití panelů je rychlost práce a také jejich povrchová úprava, která na rozdíl od klasických kachliček nestudí a spáry nešednou. Jejich údržba je poměrně snadná, jsou omyvatelné. U klasických umakartových koupelen, pokud člověk nemá to štěstí, že právě v jeho paneláku jsou i v koupelnách zděné stropy, přichází na řadu i renovace stropu. Dobrým řešením jsou takzvané minerální podhledy, do nichž je již zabudováno osvětlení.
Nevýhoda:
Obkladové panely ale jádro vlastně jen zakryjí.