Nelegální přípojky vody a kanalizace
Nelegální odběry pitné vody nebo vypouštění odpadních vod do kanalizace načerno jsou ve městech poměrně časté. Provozovatelé vodovodů a kanalizací se jim brání kontrolami a uplatňují škody.
Nejčastější podvody:
Černé odběry vody: manipulace s vodoměrem, porušení plomby, neměřená odbočka před vodoměrem či propojení trubkou.
Černé vypouštění odpadních vod: nepřihlášená kanalizační přípojka, přímé napojení do revizní šachty.
Pražské vodovody a kanalizace, a. s., (PVK) za první 3 měsíce 2006 odhalily celkem 127 případů (22 neoprávněných odběrů pitné vody a 105 případech byly načerno vypouštěny odpadní vody). (2005 - PVK zjistily 114 černých odběrů vody a 204 případů načerno vypouštěných odpadní vod, v r.2004 - 127 případů černých odběrů pitné vody a 228 případů načerno odváděných odpadních vod.)
Praxe v PVK, a.s.:
Vytypování černých odběrů či neoprávněného vypouštění odpadních vod se provádí kontrolou odběrných míst z databáze, vstupování do soukromých objektů je vždy za přítomnosti vlastníka objektu. Pokud nechce vlastník kontrolu do objektu vpustit, je vyžádána pomoc příslušného místního úřadu (státní stavební dohled) o pomoc. Pomocí kamerového průzkumu a speciálních úkonů se zjišťuje stav vypouštění odpadních vod.
Na základě přešetření se stanovuje výši způsobené škody, nejde tedy o sankci.
Pokud nelze objektivně zjistit dobu užívání, ani ji stanovit pomocí stavebních úřadů nebo dodavatelských organizací a užívání nemovitosti trvá delší dobu, doba trvání se vypočítává. U fyzických (nepodnikajících) osob jsou to tři roky zpětně od data zjištění neoprávněného vypouštění. V případě fyzických (podnikajících) a právnických osob vycházíme ze čtyř roků zpětně.
Důležité:
- správný postup při budování přípojky možné nalézt na internetu (www.pvk.cz a www.spoluproprahu.cz), kde budoucí odběratel získá veškeré informace.
- při zjištění černého odběru pitné vody z veřejného vodovodu je možné podle platné legislativy přerušit dodávku vody do té doby, než bude odběr vody zlegalizován.
- vlastník sítí může žádat náhradu způsobené škody. Způsob výpočtu náhrady ztrát při neoprávněném odběru vody nebo neoprávněném vypouštění odpadních vod je dán § 14 vyhlášky č. 428/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 274/2001 Sb.
- Vyhláška hl. m. Prahy 26/1999, čl. 11 říká, že stavby musí být napojeny na splaškovou nebo jednotnou kanalizaci, pokud je technicky, případně ekonomicky v dosažitelné vzdálenosti a má dostatečnou kapacitu. V článku 6 je doplněno, že po připojení na stokovou síť musí být žumpa nebo malá čistírna vyřazena z provozu a asanována. Městský správní úřad může neoprávněným odběratelům a vypouštěčům uložit pokutu až do výše 1 mil. korun.