logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Problémy odpadních vod a kvalita pitné vody

Problémem odpadních vod v ČR jsou fosfor a dusičnany, průmyslové látky i látky z lidského užívání. Pitná voda je ovšem kvalitní a pro nákup vody v PET lahvích a zařízení na úpravu vody není důvod.

Reklama

Náměstek ředitele pro výzkumnou činnost Výzkumného ústavu vodohospodářského T.G. Masaryka doktor Josef Fuksa ke kvalitě vody Radiožurnálu potvrdil, že problém odpadních vod je dusík a fosfor, protože způsobují takzvanou eutrofizaci, čili pohnojí růst řas a sinic a řeky se začnou zelenat.
Druhý problém jsou stále vypouštěné látky z průmyslu, ale to se dá kontrolovat limity, povoleními, úplatami, pokutami a tak dále. Občas se stane nějaká havárie.
Třetí problém je narůst látek z lidského užívání. To znamená léků, farmak, kosmetických přípravků a podobně, které procházejí čistírnami odpadních vod a dostávají se do toků. To je velmi zajímavé, zatím se o tom mnoho neví. Ví se, že některé z nich mají endokrinní účinky na vodní organizmy, ale to je všechno. A tohle se regulovat zatím nedá.
Řada například léků dříve nebyla, můžeme si vybrat třeba hormonální antikoncepci nebo některá běžně užívaná farmaka, která nejsou ani na předpis, která se čistírnách odbourají jenom částečně a dostanou se do řek.

Ke kvalitě pitné vody Dr. Fuksa řekl, že v rámci Evropy máme poměrně velké štěstí. Značná část zdrojů pitné vody je z podzemní vody a je kvalitní. Problém je voda ve vodárenských nádržích, pokud obsahují vysoké koncentrace dusíku a fosforu, dochází k nárůstu řas a sinic a u mnoha vodárenských nádrží se stav postupně zhoršuje. Pro úpravnu pitné vody je problém z takovéto vody se zelenými řasami a sinicemi vyrábět kvalitní pitnou vodu. Technologie to však zvládají a voda z kohoutku splňuje všechny parametry kvalitní vody, je stejně dobrá jako voda v lahvích a Dr. Fuksa osobně by dal přednost vodě z kohoutku, protože není skladovaná a je kontinuálně upravována.
K domácím úpravám vody lze naprosto obecně říci, že vzhledem ke kvalitě vody ve vodárenských systémech k nasazení těchto zařízení není důvod a zároveň časem mohou na zařízení narůst bakterie a v zásadě úprava vytváří riziko.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.