S plísní v bytech možná žijí tisíce obyvatel Mostecka
Na Mostecku žije s plísněmi v bytech patrně několik tisíc lidí. "... Příčinou bývá utěsnění nových oken, snížení teploty vytápění v bytě a omezení větrání kvůli úsporám energie," řekl včera Deníku Mostecka Ladislav Bukovský, expert na vady bytů.
Mostecko - Na Mostecku žije s plísněmi v bytech patrně několik tisíc lidí. Riziko šíření plísní stoupá i s modernizací domů. Důvod? Například nízká informovanost obyvatel a špatně používaná plastová okna.
"Velmi často je růst plísní podmíněn změnou mikroklimatu v uzavřených prostorech. Příčinou bývá přílišné utěsnění nových oken, snížení teploty vytápění v bytě a omezení větrání kvůli úsporám energie," řekl včera Deníku Mostecka Ladislav Bukovský, expert na vady bytů.
Podle odborníků nelze hovořit o "plísňové kalamitě". Plísně byly, jsou a budou. "Spóry plísní létají všude, nejen v Mostě. Pro svůj růst ale potřebují dvě základní podmínky, vlhkost a živiny," uvedl Bukovský. Živinou pro plísně jsou kromě zdí či nábytku i disperzní pojiva. Ta se používají při výměně oken. Firmy by proto měly pracovat s tmely s protiplísňovou složkou.
Nebývalý nástup plastových oken na Mostecku přiměl velké vlastníky domů k informační kampani. Stavební bytové družstvo Krušnohor věnovalo plísním dvě strany svého zpravodaje. "Snažíme se bojovat osvětou. Upozorňujeme, že po výměně dřevěných oken za plastová je nutné více větrat než dříve, a to otevřením oken dokořán na několik minut několikrát denně a používat mikroventilaci," uvedla inženýrka Irena Čapková, vedoucí technického úseku Krušnohoru.
Proudění vzduchu zabraňuje vzniku plísní. "Výměna vzduchu probíhá i přes spáry oken a dveří, proto při instalaci některých typů plastových oken a těsnění kolem oken je třeba myslet na změněné klimatické podmínky a větrat častěji," potvrdila Markéta Chlupáčová ze Státního zdravotního ústavu.
Podle odborné literatury se plísně vyskytují až v sedmi procentech bytů. Z toho lze vyvodit, že jen v Mostě má doma plíseň až jeden tisíc domácností. Co jim hrozí.? "Spóry uvolňované z nárůstu plísní do ovzduší vyvolávají u vnímavých jedinců alergii. Ta se nejčastěji projevuje jako průduškové astma nebo alergická rýma," informovala Chlupáčová. Zaplísněné jídlo může člověka otrávit jedy, takzvanými mytotoxiny.
Podle Čapkové se plísně objevují i tam, kde nikdy předtím nebyly a nepomáhá ani zateplení domů. Bývají v bytech vícečetných rodin, kde se často pere a suší prádlo, v bytech s akvárii, s rostlinami a tam, kde se málo topí a hodně vaří bez odsávače par. Přesný počet zaplísněných domácností není znám, protože většina lidí je nehlásí.
Jak vyzrát na plísně- celý byt větrat, pokud možno nejméně pětkrát za den po dobu patnácti minut
- omezit zdroje vlhkosti - zakrývat hrnce při vaření, nesušit v bytě prádlo, při zvýšené provozní vlhkosti zamezit proudění vlhkého vzduchu do chladnějších místností
- zajistit rovnoměrné vytápění bytu na teplotu nejméně 18 až 20 stupňů, vyloučit omezení volného proudění teplého vzduchu okolo obvodových stěn (nevhodné jsou záclony, závěsy, obrazy, dekorace a obklady na obvodových stěnách)
- pravidelné kontroly míst, kde již byly plísně zjištěny, při nálezu použít dezinfekční prostředek
Zdroj: Ladislav Bukovský, Znalecká a expertní kancelář