logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

V poslední době dochází častěji k netěsnostem kulových kohoutů. Proč?

V poslední době se začaly více objevovat netěsnosti kulových kohoutů na studené vodě. Příčinou může být čerpání vody z hlubinných vrtů i nekvalitně provedené vrty, především však absence kvalitních filtrů v potrubí.

Reklama

Když ventilem protéká voda obsahující písek nebo jiné abrazivní látky, dochází k poškrabání hladkého povrchu uzavírací koule a ventil ztrácí těsnost. Přitom nečistoty působící odírání kovových povlaků uzavíracích koulí ventilů jsou přítomny ve všech vodách z veřejných vodovodů, ale i ve většině studní a vrtů na jímání pramenité vody.

V poslední době se začaly objevovat stížnosti na netěsnosti kulových ventilů častěji.
Jednou z příčin může být přechod na čerpání vody z hlubinných vrtů, který probíhá v mnoha regionech kvůli sezónnímu kolísání stavu vody ve studních. Některé prameny "pískují". Ve studni se to významněji neprojeví. Ale pokud není vrt dostatečně hluboký a pod čerpadlem není aspoň 10 až 15 m vodního sloupce, pak je nebezpečí, že ve vodě bude zvýšený obsah abrazivních nečistot poškozujících povrch styčných ploch v tělese ventilu.

Některé firmy provádějící vrty, v zájmu udržení nižších cen, neobsypávají pažní rouru ve vrtu kačírkem nebo podobným materiálem. To rovněž přispívá ke zvýšení obsahu písku ve vodě.

Náprava je poměrně jednoduchá - stačí do vstupu vody do objektu, tedy mezi veřejný vodovod, studnu nebo vrt, vložit vodní filtr na odstranění mechanických nečistot. Není drahý, stojí kolem 1500 korun a jeho instalace je jednoduchá, také provozní náklady jsou přijatelné. Nejlepší je instalovat vodní filtr preventivně již při úpravách vodoinstalace v souvislosti se změnou zdroje vody. Ale instalace není obtížná, ani když je vkládán do potrubí dodatečně.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.