Raději biotop než koupaliště
Vsetínští radní by koupaliště raději přebudovali na biotop. "Aquapark ale ne, protože většina obyvatel vyhledává četné vodní plochy v okolí města. Moderní technologii čištění včetně ohřevu vody solárními kolektory podpoříme, rozhodnuto ale ještě není."
VSETÍN - O budoucí podobě letního koupaliště u průmyslové školy jednali na svém pracovním zasedání vsetínští radní. Kromě možnosti zmodernizovat areál a propojit jej s plánovaným víceúčelovým sportovištěm hovořili rovněž o variantě přebudovat koupaliště na takzvaný biotop. Jedná se o kombinaci okrasného jezera a bazénu určeného ke koupání: tato varianta je nyní velmi populární v Rakousku, Německu a Švýcarsku, podobné koupaliště funguje i u nás poblíž Znojma.
Vsetínské koupaliště u průmyslové školy musí být na základě požadavků krajské hygienické stanice nejpozději v roce 2008 plně v souladu s hygienickými předpisy. "Proto také zastupitelé schválili koncem března harmonogram, na jehož základě dojde v nejbližších letech ke kompletní rekonstrukci areálu," informovala již dříve mluvčí radnice Eva Stejskalová.
Rekonstrukce by měla odpovídat potřebám obyvatel. "Nepočítáme s vybudováním nějakého aquaparku. Vycházíme z toho, že spousta lidí využívá četné vodní plochy v okolí města. Navíc tady máme opravené lázně, proto si myslíme, že stamilionová investice do podobného zařízení by byla zbytečná," sdělil vsetínský starosta Jiří Čunek. Podle něj bude spíše důležité zabezpečit ohřev vody a tak prodloužit krátkou letní sezónu.
Studie, které si v roce 2003 nechaly vypracovat městské lázně, řeší výstavbu nové budovy šaten a hygienických zařízení, vybudování nových prostor pro technologii čištění, rekonstrukci bazénové vany, vybavení atrakcemi a ohřev vody pomocí slunečních kolektorů. Nejlevnější varianta modernizace areálu by si přitom vyžádala investici ve výši pětadvacet milionů korun. Vedení radnice však nyní projekt modernizace odložilo a uvažuje o možnosti přebudovat koupaliště na biotop.
"Jeho vodní plocha bývá rozdělena na dvě části. Jedna z nich je určena ke koupání a v druhé jsou zasazeny speciální vodní rostliny, které zajišťují čištění vody bez dalších chemických látek," vysvětlil místostarosta města Jaromír Kudlík. Dodal, že provoz takového koupaliště by byl výrazně levnější a ani jeho vybudování není nijak nákladné. Navíc biotop navozuje pocit koupání ve volné přírodě.
O tom, která z variant nakonec uspěje a bude realizována, rozhodne zastupitelstvo města nejspíš počátkem července. "Koncem června se totiž chceme seznámit s technologií a finanční náročností biotopů v Rakousku, kam se s hygieniky a ředitelem městských lázní pojedeme podívat," uvedl místostarosta. Při té příležitosti se chystají zástupci města navštívit i jiné zmodernizované bazény u nás.