logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Otevřený dopis ministru zemědělství

Vladimír Verner zaslal otevřený dopis ministru zemědělství jako reakci na televizní reportáž o rekordních přebytcích obilí ve skladech zemědělců.

Reklama

Vážený pane ministře,

ve zpravodajské relaci ČT 1 vysílané 28.2.2005 se objevila reportáž o přebytku obilí na českém trhu.

Tento problém se opakuje každý rok, avšak vždy s jinou intenzitou, letos narostl opravdu do velkých rozměrů a to v celé Evropě a je třeba jej řešit nejen letos a tak, že někdo přidá na dopravu někam. Musí zde být nějaký systém, který umožní zemědělcům rozvoj a výhled.
Já jsem se rozhodl k tomuto dopisu z následujícího důvodu. Celá léta jsem pracoval v zemědělství a v podstatě jsem sedlák. Když jsem Vás slyšel komentovat problematiku spalování obilí, nadskočil jsem a toto je hlavní důvod, proč píšu. Uvedu jen body:

  1. Existuje nadbytek, nebo nedostatek obilí? Celá Evropa má problémy s nadvýrobou obilí a i veškerých potravin! Evropa, včetně nás vymýšlí dotace na omezení zemědělské produkce pro potravinářský průmysl.
  2. Ornou půdu využíváme jen k získání potravin? Nikoliv, využíváme ji i pro technické plodiny a mnoho půdy leží ladem!
  3. Existují rostliny, které jsou určeny pouze pro průmysl? Ano, len, konopí, energetické rostliny a podobně!
  4. Existují plodiny, které jsou určeny k obživě i pro průmysl? Ano řepka, brambory, kukuřice, obilí, a další!

Tak proč najednou z této řady a proti těmto argumentům vyjmout obilí na pálení? Co to je za argument? Přijal bych ho od neznalého člověka, ale od pana ministra!!
Máte se o zemědělce starat a zajistit jim co největší možnost rozvoje a výroby a odbytu produkce!

Co existuje a co je možné?

  1. Myšlenka energeticky soběstačné obce. Tato myšlenka je založena na faktu, že každá obec má ve svém katastru nevyužívanou i využívanou zemědělskou půdu a to, co na ní vyroste, lze využít pro spalování, ať již to je dřevo, keře, energetické rostliny, slámu, seno, obilí. Na jeden rodinný dům postačí sklidit biomasu z cca 1,5 ha pozemku.
  2. Technické zabezpečení. Ve výrobním programu, a praxí ověřená, máme topidla od 6 kW do 10 MW výkonu spalující vše, co jsem výše vyjmenoval, takže je možno vytápět prakticky jakýkoliv objekt.
  3. Obilí - palivo. Máme v provozu u zemědělců, kteří se specializují na obilí, kotle pro vytápění obytných prostor. Jejich komentář je následující: Obilí, které jsem do dnešního dne neprodal, nebo prodal se ztrátou, nyní využiji k topení. Prakticky to je stejně pohodlné jako plyn, ale nic mně to nestojí!

Na závěr:

Pane ministře, v době, kdy existují v Evropě i u nás podpůrné programy na využití obilí pro výrobu lihu do benzínu pro auta, kdy se naše republika zavázala ke zvyšování podílu biomasy jako zdroje energie na celkové spotřebě energie, se bránit zahrnout do této oblasti i obilí, je podle mne myšlenka, která patří někam do minulého století!! Jde pouze o předsudky, nikoliv o reálný argument. Naopak zemědělcům, kteří se pěstováním obilí zabývají, může vybudovaný systém odbytu obilí v místě na topení značně pomoci. A na druhé straně lidem poskytne tento systém pohodlné, dostupné a cenově přijatelné vytápění z místních zdrojů. Peníze za topení neodejdou za plyn někam, ale zůstanou sedlákům u nás.

Ing. Vladimír Verner
VERNER a.s.
předseda představenstva

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.