logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Nadzemní hydrant ušetří hasičům čas

Nadzemní hydranty výrazně zefektivňují práci hasičů. Jsou lehce použitelné, nezamrzají a nelze na nich zaparkovat. I přes vyšší náklady se jedná ve světě o samozřejmost. Umístění je třeba zvolit s ohledem na příjezd požární techniky a kapacitu vodovodního řadu.

Reklama

"Tato zařízení jsou lehce použitelná. Nezamrzají, protože jsou uzavírána v zemi až na vodovodním řadu. A samozřejmě že na nich nikdo nezaparkuje," prozradil Josef Sláma z jihomoravského Hasičského záchranného sboru.
V Brně před třemi lety při požáru kasina v Nádražní ulici byl nejbližší obyčejný hydrant zamrzlý a na druhém stálo zaparkované auto. "Nyní je na území Brna osmatřicet nadzemních hydrantů a v následujících letech by jich v ulicích města mělo být sto dvacet," řekla mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací a.s. Renata Hermanová. "Hasiči při zmíněném neštěstí museli vodu dovážet až z Lidické ulice. Při podobných požárech přitom rozhodují vteřiny. Objevily se hlasy, že pokud by u nádraží byl nadzemní hydrant, mohli jej hasiči bez problémů použít."

Celkem osmatřicet nadzemních hydrantů přišlo město Brno na milion osm set tisíc korun. "Náklady na tato zařízení jsou totiž zhruba čtyřikrát vyšší než u klasických hydrantů. Jde o sto až sto padesát tisíc korun na jeden nadzemní hydrant," vysvětlila Hermanová. Návrhy na rozmístění hydrantů, aby byly přístupné těžké požární technice a vodovodní řad měl dostatečnou kapacitu, připravují Brněnské vodárny a kanalizace, připomínkují je také hasiči. "Všude na světě je to běžná záležitost. Nadzemní hydranty jsem viděl dokonce i v Benátkách, které jsou celé na vodě. Běžné jsou v Paříži, ve Vídni, u nás je sítí těchto zařízení velmi dobře vybaven třeba Hradec Králové. Brno tak dobíhá to, co ostatní již považují za samozřejmost," doplnil Sláma.

Zdroj Anopress 28.12.2004
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.