logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Nová technologie odsiřování bioplynu z ČOV

Nová technologie odsiřování bioplynu z ČOV umožní kromě již stávající výroby tepla v kotlích i výrobu elektrické energie v kogenereční jednotce.

Reklama

Na čistírnách odpadních vod v Jindřichově Hradci a ve Studené vzniká při vyhnívání odpadních kalů značné množství bioplynu (s obsahem cca 64 procent metanu), který však neuniká bez užitku do okolí, kde by mohl negativně působit na ovzduší, ale je jako obnovitelný zdroj energie s výhodou dále využíván.
Vzniklý bioplyn je jímán do plynojemů a následně je používán pro výrobu tepla, které slouží nejen ve vlastním technologickém procesu čištění odpadních vod, ale i pro vytápění přilehlých provozních objektů.

Konkrétně na ČOV Jindřichův Hradec vzniká denně 900 m³ bioplynu, který je jímán v membránovém plynojemu o objemu 400 m³ a následně spalován ve dvou moderních kotlích, jejichž tepelný výkon kryje 75 procent tepelné spotřeby areálu a technologie ČOV.
Dalšímu energetickému využití dosud brání vysoký obsah sulfanu (sirovodíku), který je způsoben charakterem odpadních vod z textilního průmyslu. Na přelomu roku 2004 a 2005 proběhne v plynovém hospodářství ČOV J. Hradec instalace moderní a unikátní technologie odsiřování bioplynu jako ochrana technologie plynového hospodářství před korozí a první krok k využití bioplynu k výrobě elektrické energie v kogenerační jednotce a dalším úsporám provozních nákladů.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.