Nouzové řešení: dodávky vody pro sdružení nájemníků
Pokud majitel domu nezajistí dodávku vody pro nájemníky, je možné nouzové řešení - dodávky vody pro sdružení nájemníků nebo se mohou nájemníci obrátit na obecní úřad.
Postup, kdy majitel domu neobjedná vodu svým nájemníkům, umožňuje podle místopředsedy Sdružení nájemníků České republiky Karla Hanauera chyba v zákoně. Nájemníci se navíc nemohou nijak dopředu chránit. Žádné preventivní opatření není možné. Nájemník se může bránit, až taková situace nastane. A jak se tedy mohou bránit lidé, kteří platí za vodu, ale žádnou nedostanou? Mohou žádat prostřednictvím radnice obnovení předešlého, takzvaného pokojného stavu. To znamená, že radnice nařídí majiteli domu vodu zaplatit a nechat zapojit. K tomu lze podat soudu žádost o předběžné opatření, o kterém musí rozhodnout do sedmi dnů od doručení. Dalším možným řešením je šance domluvit se s vodárnami, aby jim dodávaly vodu přímo jako odběratelům. Vodárny ale tvrdí, že vodu mohou podle zákona dodávat na smlouvu jen majiteli domu. Ale jde to. Lidé se musí spojit do dobrovolného sdružení a dohodnout se s vodárnami, aby jim dodávaly vodu do doby, než se majitel vzpamatuje. Dodávky pro sdružení nájemníků jsou na základě džentlmenské dohody a jsou nouzovým řešením. Musí se jen nájemníci domluvit, aby všichni platili.
Kdyby si nájemník mohl vodu objednat a sám za ni platil jako v případě plynu nebo elektřiny, bylo by to jednodušší. Je to chyba v zákoně. O změně se jedná již řadu let. Vodárenská lobby ale argumentuje tím, že vlastník garantuje měření průtoku. Vyhláška k zákonu přitom uvádí, že měření není bezpodmínečně nutné.
Anopress 14.12.2004