logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Rozhovor s ředitelem třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Jaroslavem Hedbávným pro Noviny Třebíčska - Vysočina

Nynější aktuální spotřeba vody činí 73 litrů vody na osobu a den. Informace z hygienických zdrojů hovoří o tom, že asi devadesát procent studní z hlediska kvality nevyhovuje.

Reklama

V minulých letech u nás došlo k poměrně značnému poklesu odběrů vody. Dá se to vyjádřit nějakým číslem?
Od počátku devadesátých let minulého století se odběr vody snížil asi o čtyřicet procent. V některých oblastech se jedná ještě o větší pokles, například v Jemnici, kde na to měl vliv odchod vojska. Tam pokles činí přibližně šedesát procent spotřebované vody v již zmiňovaným období. Musíme si také uvědomit, že mnohé podniky v regionu utlumily nebo dokonce ukončily provoz. Nynější aktuální spotřeba vody činí 73 litrů vody na osobu a den. Průměrné evropské země mají spotřebu nad sto litrů.

Mnoho lidí se po zdražení vrátilo k odběru vody ze studní. Dá se její kvalita srovnat s vodou, která do domácností proudí ze sítě vašeho podniku?
Informace z hygienických zdrojů hovoří o tom, že asi devadesát procent studní z hlediska kvality nevyhovuje. Myslím si, že naše vody snesou měřítko s většinou vod dodávaných do obchodů v plastových láhvích. Samozřejmě naše nejkvalitnější voda je dodávána z heraltického zdroje.

Můžete nám přiblížit, jak jsme na tom s pitnou vodou ve srovnání s Evropou?
Myslím si, že dobře. Patřili jsme dokonce mezi vodárenské velmoci. Musíme si ale uvědomit, že každá země používá jiné zdroje. Sousední Rakousko například bere kvalitní vodu z alpských zdrojů, Velká Británie má v některých oblastech problémy, protože bere vodu z povrchových toků. My se opravdu nejvíc potýkáme se stářím a kvalitou trubního materiálu.

Stojíme přímo u jednoho z největších třebíčských vodojemů. Co se tady konkrétně bude rekonstruovat?
V technologické části usilujeme o nerezové potrubí a další vybavení, které nám zlepší kontrolu kvality vody a bezpečnost provozu. Chci upozornit, že havárie ve vodojemech jsou spíše vzácné, ale na rozvodných řadech se potýkáme s velkým množstvím poruch. Tento vodojem je jedním z míst, kde se nám již podařilo instalovat analyzátory na měření chloru a zákalu, které kontinuálně monitorují kvalitu vody a získané údaje přenáší na vodárenský dispečink. Tento princip je provozně operativnější a mnohdy i šetří drahou laboratorní práci.

Vidím, že údaje analyzátoru jsou stále stejné.
To je dobře, protože signalizují, že voda má stabilní kvalitu. Právě v rámci již zmiňovaného projektu chceme podobná zařízení instalovat i v jiných objektech.

Zdroj Anopress 7.12.2004.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.