Lidstvo se v dohledné době nedokáže vyvázat ze závislosti na fosilních palivech jako zdrojích energie
Zpráva Mezinárodní energetické agentury (IEA) konstatuje.
Mezinárodní energetická agentura (IEA) konstatuje, že se lidstvo v dohledné době nedokáže vyvázat ze závislosti na fosilních palivech jako zdrojích energie. Naopak do roku 2030 plynule poroste spotřeba ropy, uhlí a zemního plynu. Tyto suroviny budou z převážné části krýt potřebu energie, která stoupne o šedesát procent ve srovnání s aktuálním stavem.
Vyplývá to ze včera zveřejněného Energetického výhledu Mezinárodní energetické agentury. Tato organizace je "strážkyní" energetických zdrojů zemí Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj.
Agentura tvrdí, že lidstvu zatím nehrozí akutní nedostatek energetických zdrojů. Ovšem náklady s jejich dobýváním a využíváním stoupají do fantastických výšek.
Podle propočtů IEA se musí do roku 2030 investovat na šestnáct biliónů dolarů do globální energetické infrastruktury. Především do výroby elektrické energie.
Vzhledem k tomu, že spotřeba energie poroste především v rozvojových zemích, připadne na ně celá polovina nezbytných investic. "Tyto země budou mít velké těžkosti," konstatuje Fatih Birol, národohospodář IEA.
"Mezinárodní finanční systém sice dokáže dát dohromady každoročně 568 miliard dolarů, které budou potřeba pro rozvoj energetiky, ale investoři potřebují dobré podmínky, především spolehlivý právní rámec. A ten není k dispozici."
Zmíněná investiční částka 16 biliónů dolarů potřebná pro energetiku je sice ohromující, ale ve srovnání s výkony globálního hospodářství a rozložená v čase ztrácí na své hrozivosti. Světový hrubý domácí produkt nyní obnáší zhruba 340 biliónů dolarů. Výhled IEA si všímá především nejdůležitější energetické suroviny současnosti, ropy. Předpokládají se dva scénáře.
Optimistický scénář vychází z průměrné ceny ropy 25 dolarů za barel do roku 2030. V takovém případě se zvýší závislost na ropě z Organizace zemí vyvážejících ropu. Jde o to, že největší zásoby mají státy na Středním východě, které jsou členy OPEC.
Druhý scénář vychází z průměrné ceny 35 dolarů za barel. To je pro OPEC hodně, protože to povzbuzuje k těžbě hůře dostupných zdrojů a využívání třeba ropných písků. To by snížilo příjmy OPEC do roku 2030 zhruba o 750 miliard dolarů. Špatná zpráva je, že trvalá převaha fosilních paliv ve výrobě energie zvyšuje emise skleníkových plynů. IEA vidí východisko v úsporách energie na všech úrovních a v širším využívání energie z jádra a alternativních zdrojů. Náklady s tím spojené ale ponese především soukromý sektor, a ten je v konečné kalkulaci přenese na koncové zákazníky.
Petr Němec - www.ihned.cz/nemec