logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Služby v oblasti vývozu a likvidace podstatně podraží

Obec nechá na tři větve kanalizace osadit větší čistírny, vzdálené domy budou mít své vlastní ČOV. Žumpa či septik je řešením jen části problému, zbývá otázka kam s odpadními vodami.

Reklama

Obecní úřad v Očihově nabídl občanům, že od něj mohou získat malou domácí čistírnu. Jako podmínku určil příspěvek domácnosti ve výši 10 tisíc korun.

Na veřejné schůzi se v minulých dnech polovina rozhodla nabídky využít, zbytek ji zatím odmítá nebo stále promýšlí. "Na nákup čističek jsme si vzali úvěr. Půjčili jsme si tři miliony a za ně zařízení koupili. Máme je připravené pro ty, jejichž domy není možné vzhledem k technické a finanční náročnosti napojit na klasickou kanalizaci," uvedl včera starosta Vladimír Šeda. Obec zaplatí největší část ceny čistírny, po lidech bude chtít ještě 250 korun za osobu a rok k úhradě údržby a kontroly.

Očihov dostal výjimku, takže může do Blšanky pouštět odpady do roku 2007. Poté je může vypouštět už pouze vyčištěné. Obecní úřad nechá na každou ze tří větví své kanalizace osadit větší čistírny, čímž splní, co po ní české zákonodárství požaduje.

Některé domácnosti by se ještě mohly na kanalizaci teoreticky napojit, pokud je v jejich blízkosti. Jinde to možné není kvůli vzdálenosti od kanalizačního řadu i faktu, že je uložen v betonovém loži. "Dáváme lidem možnost, aby oněch 10 tisíc splatili během tří let," doplnil V. Šeda. Kdo nepřistoupí, musí odpadní vody řešit jinak. Za vyvezení na nějaký pozemek, i když by byl vlastní, hrozí domácnostem vysoké pokuty. "Potom mohou také odpady vozit do k tomu určeného zařízení. Co vím jistě, tak nejbližší je v Údlicích. Když si ale člověk spočítá, kolik ho to bude stát, zjistí, že je to značně nevýhodné," upozornil starosta.

Mít žumpu či septik je řešením jen části problému. Ta druhá podstatná tkví v tom, kam s odpadními vodami. "Služby v oblasti vývozu a likvidace podstatně podraží. Předpokládám, že to bude pěkně drahé," varuje Zdeňka Lněníčková, vedoucí odboru životního prostředí podbořanské radnice.

V těchto dnech už začne projektant se zájemci řešit konkrétní okolnosti osazení a napojení malých čistíren. Podle nynějších předpokladů by se za jediný den dalo těchto zařízení osadit v obci až pět. U starších obyvatel, kteří žijí sami, se odpadní vody svezou do velké čistírny.

Zdroj: Anopress 1.10.2004

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.