logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

V Britském muzeu chtějí svítit lidskými exkrementy

Londýnské Muzeum vědy zvažuje nezvyklý krok: využití exkrementů návštěvníků k výrobě elektřiny. Uvažuje se o mikrobiálních palivových buňkách nebo spalování v generátoru.

Reklama

Londýn, Praha (mcm) - Elektřina je drahá, zvlášť když slouží k osvětlení velkých muzejních sálů. Londýnské Muzeum vědy proto zvažuje nezvyklý krok: využití exkrementů návštěvníků k výrobě elektřiny. ,Máme téměř tři miliony návštěvníků každý rok a také velké účty za elektřinu. S volným vstupem by bylo pro návštěvníky skvělé, kdyby něco zanechali muzeu, a pomohli tak snížit nadměrné výdaje,"nechal se slyšet ředitel muzea Jon Tucker.

Podle něj jsou dvě možnosti, jak dary"návštěvníků využít: buď je proměnit v elektřinu pomocí mikrobiálních palivových buněk, neboje spalovat v generátoru. Druhým způsobem by se podle listu Guardian mohlo vyrábět 1530 kilowattů elektřiny, což stačí pro patnáct tisíc žárovek.

Britové jsou jen jedni v dlouhé řadě zájemců o využití těchto pozůstatků. Thajské úřady povzbuzují místní automobilky, aby přizpůsobily své výrobky "naftě", vyráběné z lidských výkalů. Velká část Indie by nepřežila bez sušených kravských lejn, která v některých oblastech kryjí dvě pětiny spotřeby energie.

Řekneme si, že to je Starý svět. Ale i v Novém světě se exkrementy těší velkému zájmu. Zoo v kanadském Torontu chce využívat k topení a výrobě elektřiny 1900 tun výkalů, které každý rok vyprodukují její chovanci. A NASA, americká agentura pro vesmírné lety, financuje program na využití asi šesti tun exkrementů, které vytvoří trojčlenná lidská posádka při zvažovaném dvouletém letu na Mars.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.