logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Péče o bazén

Česká republika je samý bazén. Někdo zvolil nadzemní variantu, jiný zapuštěnou laminátovou vanu, další vybetonovaný či krytý bazén. Péči potřebuje každý z nich.

Reklama

Bazén v provozu pečlivě zakrýváme plachtou, vysáváme nečistoty, síťkou lovíme listí a mrtvé brouky, filtrace běží. Co nás čeká dál? Údržba stěn a dna, aby zůstaly bez povlaků, starost o čistotu náplně filtru, použití vhodné chemie, hlídání obsahu chloru a pravidelná kontrola vody. "Oči a nos jsou dobré testery," tvrdí ti, kdo užívají bazén už nějaký ten rok. Smysly nám opravdu jako první napovídají, co je v nepořádku. Není od věci je poslechnout; jakmile uvidíte zakalení, zelenou vodu nebo ucítíte zápach, nemávněte rukou. Skutečně je nutné zasáhnout! Co dělat? Prohlédněte filtraci a použijte vločkovač, který vysráží nečistoty. Objevily se řasy? Stěny bazénu jsou mazlavé, voda zrovna nevoní? Opět zkontrolujte pH a propláchněte filtraci. Okartáčujte sliz a nechte nepřetržitě běžet filtrování. Potom použijte speciální prostředek proti řasám a preventivně přidejte šokové ošetření. Mimochodem, filtrovací zařízení by mělo pracovat každý den tak, aby jím přibližně dvakrát prošla všechna voda. Na jeho výkonu a objemu bazénu záleží, zda to bude dvě hodiny, nebo celý den. Zdá se vám to všechno složité? Ničeho se nebojte, praxe vás velmi rychle naučí co dělat, aby léto u(vlastní) vody bylo perfektní. A přesně to vám přejeme!

7 kroků pro začátečníky

Možná patříte mezi nováčky, kteří bazén teprve uvádějí do provozu

1. krok:
Očista stěn i dna.

2. krok:
Napouštění vody. Možná máte k dispozici vodu z vlastní studny, pokud se ale rozhodnete pro dezinfekci chlorovými přípravky, raději zvažte, zda není levnější objednat si cisternu už upravené vody a jen jí dodat něco navíc.

3. krok:
Instalace filtrace včetně skimeru, který zajistí odtok vody z bazénu do filtrační jednotky. Prostudujte podrobně pokyny od výrobce. Přesvědčte se, že vše správně těsní, čerpadlo je zalito vodou a vytlačuje proud vody, ve filtru je dost písku nebo křemeliny.

4. krok:
Zapojení solárního ohřevu - opět podrobně studujte návod a řiďte se jeho pokyny.

5. krok:
Měření pH a tvrdosti vody. Je kyselá, nebo zásaditá? Ani jedno není dobře, voda by měla být téměř neutrální. Neutrální pH má hodnotu 7, nižší číslo než 7 znamená roztok kyselý, vyšší pak zásaditý. Pro bazény je ideální hodnota 7 až 7,6. Jak jste na tom, vám napovědí testovací sady: ukážou-li, že voda potřebuje snížit pH (tedy přesáhne-li hodnota 7,6), použijte přípravek pH-. Jestliže je naopak kyselost pod hodnotou 7, použijte pH+. Druhý den měření opakujte a pomocí bazénové chemie regulujte pH, dokud se nevejde do stanoveného limitu. Změřte také tvrdost, ta nesmí být vyšší než 18; vyrovnává se pomocí přípravku s vápníkem.

6. krok:
Dezinfekce a péče o kvalitu vody. Začněte doporučenou dávkou prostředku pro první a šokové ošetření. To potom doplňte podle návodu jednotlivých výrobců chemie dalším prostředkem pro základní ošetřování.

7. krok:
Skočte do vody! Užívejte si radost ze skvělého vlastního koupání!

Rady

V žádném případě nekupujte neznačkovou chemii, kvalitní značkové přípravky prošly náročnými zdravotními testy a na rozdíl od produktů neznámého původu z tržiště jsou bezpečné.

Domácí alchymisté dokážou možná pomocí skalice či sava vyrobit zdánlivě čistou vodu, ale zdravotní následky zejména pro děti můžou být velmi závažné (zelené vlasy blondýnek jsou v tomto případě až na druhém místě).

Chemii pro úpravu vody je dobré použít i do malých dětských cachtátek.

Před vstupem do vody se nemydlete v plavkách, z těla mýdlo důkladně opláchněte.

Opalovací přípravky nechte vstřebat do kůže (ideální by bylo koupat se bez namazání, ale zdraví je přednější - kvůli vodě nepřestávejte používat opalovací prostředky!).

Péče o stav rodinného koupaliště zabere tak 15 minut týdně, musí být pravidelná.

Nezapomeňte proplachovat filtrační vložku (minimálně jednou za 14 dní).

Voda se odpařuje, doplňujte ji.

Používejte jednu zvolenou řadu bazénové chemie.

Vysavač, síťky a kartáče vám pomůžou zbavit se nečistot.

Plachta je nezbytný doplněk: nejenže do vody nepadá smetí, ale navíc se uchovává i teplota vody.

Chlorovou, nebo bezchlorovou údržbu? Oba druhy splní svou funkci, bezchlorová je sice dražší, zato ekologičtější.

V příručce od výrobce podrobně prostudujte pokyny pro použití chemie.

Až přijde zima, vypusťte podle návodu část vody, nikdy všechnu! V bazénu s plastovým vnitřkem se led nerozpíná do stran, nýbrž stoupá vzhůru, proto v takovém typu nemusíte používat polystyren či PET láhve (zabraňují tlaku ledu na stěny); ty naopak na hladinu umístí majitelé vykachlíkovaných či betonových koupališť.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.