logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Rekonstrukce domu a ohlašovací povinnost

Z nařízení vlády č. 258/1995 Sb. lze vyčíst, že výměnu připojovacího potrubí vodovodu k vanové baterii pod pojem drobných oprav zařadit nelze a měl by je tedy hradit pronajímatel.

Reklama

Rozvody v bytě
Družstvo bude měnit stoupačky, ale nechce spolu s tím měnit trubky k vaně a vodovodu, prý si toto už musí hradit každý uživatel bytu ze svého. Čtenáři I. L. z Prahy se to zdá nelogické, ale protože nechce křivdit vedení družstva, ptá se, jestli trubky k vaně apod. je možné označit za součást stoupaček?

Podle § 687 odst. 1 občanského zákoníku je pronajímatel povinen předat nájemci byt ve stavu způsobilém k řádnému užívání a zajistit plný a nerušený výkon práv spojených s užíváním bytu. Nestanoví-li nájemní smlouva jinak, je nájemce povinen hradit drobné opravy v bytě související s jeho užíváním a náklady spojené s běžnou údržbou. Pojem drobných oprav vymezuje § 5 nařízení vlády č. 258/1995 Sb. Podle tohoto nařízení jsou drobnými opravami jednak^ty, u nichž náklad na opravu nepřesáhne 300 Kč, a jednak ty, které jsou v tomto nařízení výslovně uvedeny (např. výměny vypínačů a zásuvek). Z tohoto nařízení vlády lze vyčíst, že čtenářem popisovaný případ pod pojem drobných oprav zařadit nelze a měl by je tedy hradit pronajímatel. Jeho povinností je však zajistit a uhradit uvedené práce pouze tehdy, pokud by toho bylo třeba, aby nájemce mohl byt řádně užívat tj. pouze v případě, že stav rozvodů by byl skutečně nevyhovující. Uvedené ovšem neplatí v případě nájmu družstevního bytu. Podle § 687 odst. 3 občanského zákoníku upravují vztahy mezi členem družstva-nájemcem a pronajímatelem stanovy družstva, bez jejichž znalosti nelze dotaz zodpovědět.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.